We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, pierwsze po wyborze jej prezydium w Sejmie nowej kadencji. Na początku obrad członek komisji Marcin Przydacz (PiS) złożył wniosek, by komisja uzupełniła porządek obrad o dyskusję nad przygotowanym przez jego klub projektem uchwały poświęconej propozycjom zmian traktatów unijnych.
Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Marcin Przydacz. Z politykiem Prawa i Sprawiedliwości rozmawialiśmy między innymi na temat zmian w unijnych traktatach oraz o odrzuceniu przez sejmową komisję ds. europejskich wniosku o włączenie do porządku obrad prac nad projektem uchwały PiS sprzeciwiającej się zmianom traktatów UE.
"Marszałek Hołownia i jego koledzy z partii blokują debatę"
Jak przypomniał gość radiowej Jedynki, "minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk wyruszył w podróż dyplomatyczną do Brukseli prowadzić rozmowy o reformie czy deformie traktatów, jaka jest dzisiaj proponowana przez Parlament Europejski". - Za chwilę będzie też w Pradze. Wiem, że najbliższe dni chce spędzić na rozmowach z kluczowymi naszymi partnerami w Europie o tematyce przyszłej zamiany traktatów Unii Europejskiej, bo ona się toczy, ta zmiana jest dyskutowana w Parlamencie Europejskim - powiedział Marcin Przydacz.
- Dziwne jest to, że niestety w polskim Sejmie pan marszałek Hołownia i jego koledzy z partii blokują debatę, bo ona miała się odbyć na posiedzeniu plenarnym, marszałek Hołownia przeniósł ją na sejmową komisję ds. europejskich, a przewodniczący, pan Kobosko, zablokował de facto możliwość prowadzenia debaty. W Polsce tej dyskusji brakuje, a zmiany idą, i to zmiany dalekosiężne - zaznaczył polityk.
Parlament Europejski w przyjętej w ubiegłym tygodniu w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów. Główne proponowane zmiany to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art. 3 TFUE) - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art. 4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Czytaj więcej:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Marcin Przydacz (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 7.15
PAP/PR1/nt