Mimo że w górach - kiedy jest dużo śniegu - panują trudne warunki, to często wychodzą w nie osoby bez przygotowania i wyobraźni. Jak okazuje się, już sama decyzja o samotnym wyjściu to ogromny błąd.
- To nie pierwszy przypadek, gdzie zaginęła osoba, która samotnie wędrowała po górach. Jak są warunki takie, jakie były w sobotę, to odradzamy wędrówki. Mocno wiało, sypał śnieg i właściwie nie było żadnej widoczności. Stąd przy takich warunkach odradzamy samotne wędrowanie, czy też w większych grupach, i radzimy, żeby nie wychodzić powyżej górnej granicy lasu - mówi Krzysztof Długopolski, dyżurny ratownik TOPR.
W jakich warunkach można chodzić po górach?
Sylweriusz Kosiński, lekarz TOPR, apeluje do turystów o daleko posunięty rozsądek. - To są jednak bardzo duże trudności - wskazuje na obecnie panujące warunki.
- Jeżeli dreptamy po wydeptanym szlaku, to może jest ślisko, ale mamy możliwość swobodnego poruszania się i jest w porządku. Jeżeli jednak pakujemy się w śnieg po pas albo jeszcze wyżej, to torowanie takiej świeżej drogi jest ogromnym wysiłkiem fizycznym, dla niektórych wręcz niewyobrażalnym - wyjaśnia.
Zadbajmy o to, żeby było nam ciepło
Tomasz Wojciechowski podpowiada, że do wyjścia w góry, należy się przygotować. - Trzeba mieć ciepłe, grube skarpety. Do tego ciepłe buty, żeby nie było odmrożeń. Rękawice, coś gorącego do picia, warto wysmarować się tłustymi kremami - wylicza ratownik TOPR.
Pamiętajmy, że zimowy ubiór chroni nas lepiej, jeśli jest luźniejszy. Ważne są warstwy powietrza, które są zamknięte pomiędzy poszczególnymi warstwami ubioru. Dlatego ubierając się na cebulkę, starajmy się, żeby wspomniane warstwy były luźno ułożone. Poza tym, idąc na górską wycieczkę, zabierajmy ze sobą raki, czekany i lawinowe ABC oraz przede wszystkim najpierw sprawdźmy, jak tego sprzętu używać.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzili: Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
Autor materiału: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 30.11.2023
Godzina emisji: 6.40
DS