Okazją do dokładniejszego zapoznania się z codziennością strażaków był specjalny dzień otwarty dla przedstawicieli mediów, zorganizowany we wtorek 5 grudnia w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej. Podczas wydarzenia mundurowi opowiedzieli także, przy czym mają obecnie najwięcej pracy.
Czym zajmuje się straż pożarna?
Nie jest zaskoczeniem, że od kilku dni strażacy wyjątkowo często interweniują przy zdarzeniach związanych z opadami śniegu. - Standardowo to jest około 200, 250 zdarzeń na drogach w całym kraju. W ten śnieżny weekend to było 450 zdarzeń, więc widać ten wzrost. Do tego mieliśmy blisko 700 interwencji związanych z opadami śniegu, szczególnie na południu - mówi starszy brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Oprócz tego strażacy prowadzili często działania związane z domami i mieszkaniami. Nie chodzi jednak tylko o pożary, a także zagrożenie w postaci tlenku węgla. - Elementem, który jeszcze często występuje w naszych mieszkaniach, jest piecyk gazowy. Jego wadliwa instalacja kominowa może spowodować gromadzenie się tlenku węgla, tak zwanego czadu - wyjaśnia strażak w stanie spoczynku, Arkadiusz Ogrodowski. - Gorsze jest niewłaściwe gaszenie oleju; dolanie do niego wody spowoduje całkowity wystrzał z garnka - dodaje.
Czytaj także:
Strażacy niczym bohaterowie z filmów akcji
W przypadku ekstremalnie trudnych zdarzeń do akcji wkraczają specjalistycznie przeszkolone jednostki. W ramach straży pożarnej działają zespoły zajmujące się między innymi ratownictwem chemiczno-ekologicznym, wodno-nurkowym czy radiacyjnym.
- Myślę, że każda jednostka, która ma specjalizację w straży pożarnej, może nazwać się takim Rambo. Rzeczywiście jest u nas sporo pracy, to dobre określenie - ocenia młodszy kapitan Dawid Szeluga ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzili: Patryk Michalski i Daniel Wydrych
Materiał: Maciej Sampolski
Data emisji: 5.12.2023
Godzina emisji: 15.38
qch/kul