Budowa CPK. Horała: ci, którzy chcą zaszkodzić interesom Polski, chcieliby, żeby ten projekt nie powstał

Data publikacji: 06.12.2023 07:51
Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 08:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Większość Polaków popiera budowę CPK, więc trudno im (większości sejmowej) z dnia na dzień go położyć. Może być podobnie jak z budową tarczy antyrakietowej za Tuska - rząd niby był za, ale tak mnożył utrudnienia, że sami Amerykanie się wycofali - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Od 2017 roku trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Marcin Horała powiedział, że rozpoczęto już prace przygotowawcze i uzyskano decyzje środowiskowe dla planowanego portu lotniczego. - Jeżeli chodzi o samo lotnisko, to w ścieżce administracyjnej jesteśmy już na końcu, została tylko decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę, która już się rozpoczęła, bo trwają prace przygotowawcze, czyli pierwszy etap - mówił.

Pełnomocnik rządu ds. CPK przyznał, że "mamy ponad 1200 hektarów dobrowolnie nabytych, bez żadnych wywłaszczeń". - W pierwszym kwartale przyszłego roku dojdzie do podpisania umowy z inwestorem mniejszościowym, gdzie zostanie na stół położone 8 mld zł za mniejszościowy udział w lotnisku. Ruszyły także inwestycje kolejowe, czyli budowa tunelu kolei dużych prędkości pod Łodzią, tak samo sam węzeł kolejowy, dworzec Warszawa-Łódź - powiedział.

"Może być podobnie jak z budową tarczy antyrakietowej za Tuska"

Sejmowa większość dotychczasowej opozycji zapowiada rewizję planów dotyczących tej inwestycji. Zdaniem Horały "wariant optymistyczny jest taki, że opozycja nagadała w kampanii przeciw CPK i musi się z tego jakoś teraz wycofać, natomiast wariant pesymistyczny jest taki, żeby CPK położyć". - Większość Polaków popiera budowę CPK, więc trudno im z dnia na dzień go położyć. Może być podobnie jak z budową tarczy antyrakietowej za Tuska - rząd niby był za, ale tak mnożył utrudnienia, że sami Amerykanie się wycofali - przyznał.

W mediach krążą pogłoski, że Marcina Horałę na stanowisku pełnomocnika miałby zastąpić Maciej Lasek. - Nie kontaktował się ze mną, Lasek jest zdecydowanie przeciw CPK, na domiar ma on historię działań nie w interesie Polski - uwiarygadniał raport Anodiny i całą operację wokół katastrofy smoleńskiej, a ci zza wschodniej granicy, którzy chcą zaszkodzić interesom Polski, chcieliby, żeby CPK nie powstało - dodał poseł.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

12:09

Marcin Horała: ci, którzy chcą zaszkodzić interesom Polski chcieliby, żeby CPK nie powstało

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyGrzegorz Jankowski

Gość: Marcin Horała (pełnomocnik rządu ds. CPK)

Data emisji: 6.12.2023

Godzina emisji: 7.15

dn

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.