Wszystkie tajemnice Świętego Mikołaja. Mikołajkowe wydanie "Czterech pór roku"

Data publikacji: 06.12.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
6 grudnia obchodzimy mikołajki
6 grudnia obchodzimy mikołajki, Autor - Pressmaster/shutterstock.com
Gdzie mieszka Święty Mikołaj? W jakim języku się porozumiewa? Co lubi jeść? Co robi w wolnym czasie? W audycji "Cztery pory roku" - wraz z najmłodszymi słuchaczami - szukaliśmy odpowiedzi na te i inne mikołajkowe pytania.
  • Mikołajki mają bardzo ciekawą historię. Obchodzono je już w IX wieku w Bizancjum. Zwyczaj wręczania prezentów pojawił się w wieku X.
  • Opisy zwyczajów mikołajkowych zbliżonych do współczesnych można znaleźć w źródłach XV-wiecznych.
  • Współcześnie w Polsce z okazji mikołajek, nocą z 5 na 6 grudnia, podrzuca się dzieciom słodycze lub zabawki pod poduszkę, do butów albo do specjalnych skarpetek.

POSŁUCHAJ

04:39

Wszystkie tajemnice świętego Mikołaja. Mikołajkowe wydanie "Czterech pór roku" (Cztery pory roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:28

ABC reniferów - materiał reporterski Patryka Bedlińskiego (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Mikołajki - historia (nie)święta

Mikołajki mają bardzo ciekawą historię. Z pozycji "Żywot Mikołaja" pióra archimandryty Michała z IX wieku dowiadujemy się, że już wtedy 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja - świętego i cudotwórcy - które traktowano jako przygotowanie do Bożego Narodzenia.

Zwyczaj wręczania prezentów w mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu Świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom, dramatom liturgicznym wystawianym od X wieku 6 grudnia.

Opisy zwyczajów mikołajkowych zbliżonych do współczesnych można znaleźć w źródłach XV-wiecznych. Święty Mikołaj pełnił w nich funkcję osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Miał siwą brodę, pastorał, mitrę i czerwoną szatę. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał grzeczne dzieci owocami, orzechami, słodyczami.

Co ciekawe, mikołajki były kiedyś świętem o najwyższej randze (co potwierdzono na synodzie w Oksfordzie w 1222 roku). W 1969 roku - po Soborze Watykańskim II, na którym zarządzono rewizję kultu świętych i zakwestionowano historyczność Mikołaja - w Kościele katolickim zniesiono to święto. Jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. 

Czytaj także:

Mikołajki we współczesnej Polsce

Współcześnie w Polsce z okazji mikołajek, nocą z 5 na 6 grudnia, podrzuca się dzieciom słodycze lub zabawki pod poduszkę, do butów albo do specjalnych skarpetek. W wielu polskich szkołach funkcjonuje zwyczaj kupowania drobnego prezentu osobie, którą się wcześniej wylosowało w loterii.

Jak wynika z raportu "Zakupy zabawek i środki z 800 plus" dentsu Polska (sierpień 2022 - wrzesień 2023), 22 proc. rodziców kupuje swoim dzieciom zabawki w okresie mikołajek. Najczęściej są to gry planszowe/interaktywne i puzzle, zabawki edukacyjne i rozwojowe oraz klocki.

Czytaj także:


Jak rozpoznać świętego Mikołaja? Rys. PAP/Maria Samczuk/Maciej Zieliński Jak rozpoznać Świętego Mikołaja? Rys. PAP/Maria Samczuk/Maciej Zieliński

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Materiał reporterski: Patryk Bedliński

Data emisji: 6.12.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-10.00

kk

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.