Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Jakie konsekwencje czekają kierowców?

Data publikacji: 08.12.2023 17:30
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 17:39
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zgodnie z nowymi przepisami samochód straci każdy kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila alkoholu we krwi
Zgodnie z nowymi przepisami samochód straci każdy kierowca, który będzie miał powyżej półtora promila alkoholu we krwi, Autor - Shutterstock/nikamo

POSŁUCHAJ

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Jakie są konsekwencje? (Bezpieczna Jedynka)

Według statystyk Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 25 proc. wypadków na drogach Unii Europejskiej ma związek z pijanymi kierowcami. Problem jest szczególnie ważny w grudniu, kiedy mamy święta i nowy rok, liczne popularne imieniny, firmowe wigilie i podsumowania roku. Kierowcy niestety zapominają wówczas, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
  • W ubiegłym roku w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców zginęło w Polsce 268 osób.
  • Za jazdę po spożyciu alkoholu może grozić do 3 lat pozbawienia wolności oraz zatrzymanie prawa jazdy.
  • Jak zaznaczają eksperci, nie istnieje metoda na szybsze usuwanie alkoholu z organizmu.

Statystyki unijne znamy, a jak to wygląda w Polsce? Patryk Kuniszewicz przytacza, że średnio sześć wypadków dziennie w naszym kraju jest spowodowanych przez pijanych kierowców. W ubiegłym roku śmierć przez osoby jadące "na podwójnym gazie" poniosło 268 osób.

- Najważniejszą konsekwencją jest możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej. Przepisy zostały zmienione niedawno, w październiku. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Taka najbardziej dolegliwa konsekwencja to zatrzymanie prawa jazdy na okres minimum 3 lat - przypomina mecenas Małgorzata Ochwat.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Każdy przypadek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. Oznacza to, że zdarzenie nie skończy się na mandacie, tylko na sprawie w sądzie. Jeśli jednak stężenie alkoholu będzie niskie (0,2-0,5 promila w wydychanym powietrzu), kara będzie niższa. - Wtedy mamy do czynienia z wykroczeniem. Nie będzie jednak aktu oskarżenia, tylko wniosek o ukaranie. Różnica jest również w karze: co do zasady jest to grzywna minimum 2,5 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat - wyjaśnia adwokat.

Czytaj także:

Alkohol a organizm człowieka

Jak przebiega metabolizm alkoholu w ludzkim organizmie? To złożony proces, który zachodzi głównie w wątrobie. - Etanol jest bardzo szybko wchłaniany do krwiobiegu z żołądka, ale na to wpływają takie czynniki jak na przykład obecność pokarmu. Wiadomo, jak napijemy się na pusty żołądek, alkohol będzie się wchłaniać szybciej - tłumaczy dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Istnieje wiele sposobów, które mają umożliwić szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu - to m.in. picie dużych ilości wody mineralnej, wody z ogórków kiszonych czy soku pomidorowego. Na ile są one skuteczne? - Jeżeli ktoś był odwodniony i się nawodnił, to wiadomo, że stężenie alkoholu się obniży. Ale nie ma sposobu na to, żeby zmusić wątrobę do szybszego metabolizmu - mówi wprost rozmówca Klaudii Wasiek.

W przypadku problemu z nadużywaniem alkoholu warto poszukać pomocy. Oferuje ją m.in. Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. - Wśród różnych działań prowadzimy także akcje informacyjne, skierowane do użytkowników dróg. Przykładem może być kampania "Powstrzymaj pijanego kierowcę" czy "Bez chemii na drodze". Kampanie się zakończyły, ale materiały wciąż są dostępne - podpowiada Bartosz Kehl, kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej KCPU.

Walka z pijanymi kierowcami. Jakie działania podejmuje policja?

- Pamiętajmy o tym, że aktualnie policja, podczas kontroli drogowej, może przeprowadzić badanie trzeźwości kierowcy w każdej sytuacji i bez podania przyczyny. Nie można odmówić poddania się takim badaniom - przypomina młodszy aspirant Jadwiga Czyż z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Funkcjonariusze prowadzą ponadto regularne akcje kontroli trzeźwości. Odbywają się one nie tylko na głównych szlakach komunikacyjnych, ale i pobocznych drogach. - Mamy swoje autorskie programy. Polegają one na tym, że w określonych porach dnia "zamykane" jest konkretne miejsce i badamy tam trzeźwość kierowców. Prowadzimy także akcje skierowane do konkretnych użytkowników, na przykład kierujących ciężarówkami - opowiada policjantka.


POSŁUCHAJ

14:37

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Jakie są konsekwencje? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek

Goście: Małgorzata Ochwat (adwokat), dr Ernest Kuchar (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Bartosz Kehl (kierownik Działu Profilaktyki i Edukacji Publicznej w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom), Jadwiga Czyż (młodszy aspirant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi)

Data emisji: 8.12.2023 r. 

Godzina emisji: 17.10

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.