"Cena za prawdę". Koncert w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Data publikacji: 10.12.2023 11:04
Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 11:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się koncert "Cena za prawdę"
13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się koncert "Cena za prawdę" , Autor - mat. promocyjne
Instytut Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Komisją Krajową NSZZ Solidarność oraz Telewizją Polską zapraszają na koncert "Cena za prawdę". Odbędzie się on 13 grudnia 2023 r. o godz. 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Program 1 Polskiego Radia objął wydarzenie patronatem medialnym. 
  • IPN wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Komisją Krajową NSZZ Solidarność oraz TVP zapraszają na koncert Cena za prawdę.
  • Koncert odbędzie się 13 grudnia br. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.
  • Program 1 Polskiego Radia objął wydarzenie patronatem medialnym. Bilety będziemy rozdawać w poniedziałek (11.12) podczas audycji "Muzyczna Jedynka". 

13 grudnia 1981 roku oraz w czasie pierwszych miesięcy stanu wojennego aresztowano i internowano tysiące działaczy NSZZ Solidarność, by pokazać siłę komunistycznej władzy i zastraszyć społeczeństwo.

W 42. rocznicę stanu wojennego koncertem Cena za prawdę przypomniane zostaną bohaterki tego okresu – kobiety internowane w Gołdapi.

Transporty z aresztowanymi z całego kraju docierały do Gołdapi każdego miesiąca, łącznie internowano tu prawie czterysta kobiet. Można powiedzieć, że to niewiele na tle dziesięciu tysięcy internowanych w stanie wojennym. Jednak była to grupa szczególna. Matki i żony brutalnie odrywane od rodzin były nierzadko duchowym i organizacyjnym centrum struktur opozycyjnych. Największą grupą internowanych opozycjonistek stanowiły kobiety z Dolnego Śląska.       

Większość osadzonych była działaczkami NSZZ Solidarność, choć były tam również przedstawicielki KOR-u, KPN-u i WZZ. Żołnierze i esbecy konwojujący internowane kobiety nie informowali o celu podróży, aby je dodatkowo zastraszyć. Trafiły one do położonego wśród mazurskich lasów ośrodka wypoczynkowego w Gołdapi. Bez krat i drutów, ale też bez możliwości wyjścia z budynku. Odosobnienie wywoływało trudną do zniesienia nostalgię i wpędzało osadzone w depresję. Dodatkową udręką była świadomość propagandowego efektu, jaki chciano uzyskać, umieszczając kobiety w takim, a nie innym miejscu. Kamery telewizyjne rejestrowały dobre warunki lokalowe, fotografowano nawet bagaże zwalnianych z ośrodka, by pokazać, jak wzbogaciły się na zagranicznej pomocy. Perfidnie rozpowszechniano opinię, że internowane kobiety żyją w luksusie i aurze bohaterek.

Pobyt w obozie nie złamał kobiet z Goładpi. Przeciwnie – byłe internowane, bogatsze o wspólne doświadczenia, po wyjściu na wolność stworzyły sieć powiązań, obejmując działaniem cały kraj.

W naszym koncercie chcemy przybliżyć postacie bohaterskich Polek tworzących opozycję antykomunistyczną, m.in. Stanisławę Sobieraj, Halinę Mikołajską, Alinę Pienkowską, Annę Walentynowicz, Ewę Ernestynę Sułkowską-Bierezin.

Wystąpią: Golec uOrkiestra, Sławomir Uniatowski, Krystyna Prońko, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Skubas, Kamil Bednarek, Józefina oraz Siostry Melosik.

Patroni medialni: Polskie Radio, Polskie Radio Program 1, Polska Press, "Tygodnik Solidarność".


mat. prasowe/ans/kul

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.