Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia?
Trener personalny i medyczny, Bartosz Banasiak wskazuje, że według badań naukowych idealna drzemka powinna trwać dwadzieścia sześć minut. Często decydujemy się na nią po obiedzie. - Warto czasem wyciszyć się i dać strawić to, co zjedliśmy - zwraca uwagę. Jednocześnie przestrzega przed dłuższym snem. - Kiedy wejdziemy w kolejną fazę snu, po przebudzeniu możemy być jeszcze bardziej zmęczeni - analizuje.
Czy drzemka w ciągu dnia jest zdrowa?
Dr Piotr Szadkowski, specjalista chorób wewnętrznych, przyznaje, że istnieje trend zgodnie z którym drzemka w ciągu dnia regeneruje organizm. Niewątpliwie pomaga zwalczyć zmęczenie, jeśli zdarzyło nam się nie przespać nocy. - Jeżeli jednak kładziemy się o normalnej godzinie, śpimy od siedmiu do ośmiu godzin i mimo to pojawia się drzemka w ciągu dnia, powinno to wzbudzić nasz niepokój - zauważa.
Może być to bowiem objaw poważnego schorzenia. U osób z nadwagą, chrapiących sugeruje bezdech obturacyjny senny prowadzący do silnego niedotlenienia organizmu. - Młodzi ludzie, czynni zawodowo często prowadzą samochód. Co jeśli przysną za kierownicą? - przestrzega dr Szadkowski. Jednocześnie dodaje, że w niektórych państwach zachodnich instytucje zapewniają tzw. pokój odnowy biologicznej, by pracownik dzięki drzemce pracował efektywniej.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Marcin Mendelbaum
Data emisji: 11.12.2023 r.
Godzina emisji: 15.44
mg/DS