42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Komuniści chcieli zniszczyć Solidarność

Data publikacji: 13.12.2023 09:00
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 13:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny
13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny, Autor - Ireneusz Sobieszczuk/PAP
- Władze chciały zdławić wielomilionowy ruch Solidarności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku. 42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komuniści niezgodnie z konstytucją wprowadzili stan wojenny.
  • W wyniku wprowadzenia stanu wojennego władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stał Wojciech Jaruzelski.
  • Stan wojenny był wymierzony m.in. w Solidarność, która w najlepszym okresie liczyła około 10 milionów członków.
  • 13 grudnia w całym kraju odbywają się wydarzenia upamiętniające ofiary stanu wojennego.

Celem stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Komunistyczne władze zawiesiły wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowały radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane, a tam, gdzie mimo to spontanicznie wybuchały, były brutalnie tłumione przez wojsko i milicję.


POSŁUCHAJ

04:53

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Komuniści chcieli zniszczyć Solidarność (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Gen. Jaruzelski zaatakował Solidarność

13 grudnia 1981 roku o godz. 6.00 radio i telewizja nadały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłosił on wprowadzenie stanu wojennego. Winą za dramatyczną sytuację w kraju I sekretarz KC PZPR obarczył Solidarność. - Władze chciały zdławić wielomilionowy ruch Solidarności. W komunistycznym państwie niezależne związki nie mogły istnieć - komentuje dr Marek Kietliński.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku przypomina, że Solidarność bardzo ściśle współpracowała z Kościołem i głosiła hasła mówiące o tym, że trzeba walczyć o suwerenność. - To był fenomen. Nagle Polska zjednoczyła się i powstał związek, który w najlepszym okresie liczył około 10 milionów członków - dodaje.

Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego

Upamiętnianie ofiar stanu wojennego odbywa się dziś w całym kraju. Solidarność z ofiarami możemy wyrazić również, zapalając w oknie świecę. Można też zapalić wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Solidarnością, Telewizją Polską i Polskim Radiem zapraszają na koncert "Cena za prawdę". Wydarzenie muzyczne odbędzie się dziś o godz. 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Retransmisja koncertu w Programie 1 Polskiego Radia w piątek (15.12) po godz. 20.00. Wystąpią: Golec uOrkiestra, Sławomir Uniatowski, Krystyna Prońko, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Skubas, Kamil Bednarek, Józefina oraz Siostry Melosik.

Czytaj także:

Audycja: Sygnały dnia

Data emisji: 13.12.2023

Godzina emisji: 6.38

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.