"Anna Świrszczyńska. Poezje zebrane". Przypomnieć dorobek wybitnej poetki

Data publikacji: 14.12.2023 11:57
Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 12:27
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Anna Świrszczyńska w lutym 1972 roku
Anna Świrszczyńska w lutym 1972 roku, Autor - PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz
"Anna Świrszczyńska. Poezje zebrane" to zbiór wierszy, który ukazał się właśnie na rynku wydawniczym. Autor opracowania, Adam Pluszka, zdradza, że zebranie zdecydowanej większości dorobku poetki ma na nowo przypomnieć ją czytelnikom. 
  • Anna Świrszczyńska była polską poetką, dramatopisarką, prozaiczką i autorką utworów dla dzieci i młodzieży.
  • Debiutowała w 1934 r. na łamach "Wiadomości Literackich", a pierwszy tom jej poezji i prozy ukazał się w 1936 r.
  • Teraz ukazał się zbiór zatytułowany "Anna Świrszczyńska. Poezje zebrane". To próba przypomnienia różnorodnego dorobku tej wybitnej artystki. 

Kim jest Anna Świrszczyńska?

Anna Świrszczyńska to wybitna autorka wierszy, dramatów i prozy, a także sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim. Urodziła się 7 lutego 1909 roku w Warszawie. Debiutowała w 1934 r. na łamach "Wiadomości Literackich". Pierwszy tom jej poezji i prozy ukazał się w 1936 r. Kolejną książkę wydała dopiero w 1958 r. Do tego czasu publikowała utwory w czasopismach, współpracowała z Polskim Radiem, które nadawało audycje i słuchowiska jej autorstwa.


POSŁUCHAJ

11:09

"Anna Świrszczyńska. Poezja zebrana". Przypomnieć dorobek wybitnej poetki (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Czym jest tom "Anna Świrszczyńska. Poezje zebrane"?

Na swoim koncie ma liczne tomy poezji, m.in. "Jestem baba" (1972) czy "Budowałam barykadę" (1974). Teraz ukazał się zbiór wierszy zatytułowany "Anna Świrszczyńska. Poezje zebrane". Odpowiada za niego Adam Pluszka. - To była praca rozciągnięta w zasadzie na dwa lata. Stwierdziliśmy, że warto byłoby zrobić coś nowego. Wpadłem na pomysł, żeby przypomnieć tę poetkę - zdradza w "Skarbach kultury polskiej". 

Dodaje, że poezją Świrczyńskiej fascynował się Czesław Miłosz, później jednak nie była ona obecna w szerokim obiegu. - Co jakiś czas ukazywały się drobne wybory wierszy i zastanawiałem się co zrobić, żeby ten nasz był nie tyle konkurencyjny ile suplementujący to co się do tej pory ukazało na rynku. Stwierdziłem, że najlepiej zebrać to wszystko, z wyłączeniem poezji dziecięcej - podkreśla Pluszka. 

Czytaj też:

Jaką poezję tworzyła Anna Świrszczyńska?

Gość Programu 1 Polskiego Radia dotarł do pierwszych wydań wszystkich dotychczasowych publikacji, począwszy od tomu "Wiersze i proza" z roku 1936. - Poza tym zacząłem sprawdzać rekordy Biblioteki Narodowej. Udało mi się znaleźć trochę pieśni, tłumaczeń, librett oraz udało mi się znaleźć rękopis jej tomu poetyckiego z roku 1944, który nigdy nie ukazał się w całości - tłumaczy rozmówca Martyny Podolskiej. 

Zwraca uwagę na kilka okresów w twórczości Świrszczyńskiej. Pierwszy nazywa mistycznym, w wielu tomach poetka jest jednak "konkretna". - Bardzo konkretny jest tom "Jestem baba" z roku 1972, w którym pochyla się nad losem polskich kobiet. Tom "Szczęśliwa jak psi ogon" z roku 1978 jest w zasadzie feerią gorzkiej radości. Pisała to już osoba o ogromnej dojrzałości emocjonalnej i o ogromnym bagażu doświadczeń - analizuje gość audycji. 

YouTube/Teatr Narodowy

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Adam Pluszka (poeta)

Data emisji: 13.12.2023

Godzina emisji: 23.41

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.