Ogrody Świateł cieszą oczy. Jak polskie miasta przygotowują się na Boże Narodzenie?

Data publikacji: 15.12.2023 12:53
Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 13:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawa "Piotruś Pan – Ogród Świateł" w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie
Wystawa "Piotruś Pan – Ogród Świateł" w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, Autor - (sko) PAP/Łukasz Gągulski
Ogrody Świateł zwłaszcza w okresie przedświątecznym przyciągają nie tylko dzieci. Iluminacje pojawiają się w wielu miastach Polski, a kreatywność i pomysłowość twórców nie znają granic. 
  • Przedświąteczne iluminacje w polskich miastach to tradycja podtrzymywana od wielu lat.
  • Włodarze miast i lokalni artyści często decydują się na tworzenie ozdób z uwzględnieniem motywu przewodniego promującego dany region. 
  • W tym roku na szczególną uwagę zasługują iluminacje w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Lublinie. 

Kraków: poznać wawelskie arrasy 

Ogrody Świateł nie oznaczają jedynie rozświetlonych choinek. Mieszkańcy Warszawy i turyści odwiedzający stolicę mogą też cieszyć oczy barwnymi karuzelami oraz modelami samochodów. W Krakowie świąteczne dekoracje widać przede wszystkim na Starym Mieście. - Motywem przewodnim są elementy z arrasów zgromadzonych na Zamku Królewskim na Wawelu - zwraca uwagę Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. 

To m.in. postaci zwierząt. Jelenie, wielbłądy, żyrafy, rajski ptak, a nawet lamparty. Iluminacje umieszczono również na mostach i latarniach, nie mogło oczywiście zabraknąć choinki na Rynku Głównym. - Ma piętnaście metrów. Między innymi dzięki tak pięknie przystrojonemu miastu Kraków w ostatnich rankingach stał się jedną z najbardziej pożądanych destynacji jeśli chodzi o zimowe i świąteczne przyjazdy - podkreśla rozmówca Patryka Bedlińskiego. 

YouTube/Miasto Kraków

Wrocław: słowiańskie nawiązania

W stolicy województwa dolnośląskiego dekoracje nawiązują przede wszystkim do staropolskiej tradycji. Motywem przewodnim jest podłaźniczka. - To słowiański pierwowzór choinki, który na naszych ziemiach królował aż do lat 20. XX wieku. Ścięte gałązki lub czubki świerka czy jodły podwieszano u sufitu i bogato dekorowano - wskazuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. 

Fb/Wrocław

Elementy dekoracyjne zdobią trzy wrocławskie fontanny: na placu Gołębim, na placu Orląt Lwowskich i na placu Jana Pawła II. - W świątecznej odsłonie będziemy mogli podziwiać most Tumski i Ostrów Tumski - wylicza gość Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że wszystkie ozdoby są energooszczędne. W tym celu wykorzystano technologię LED. Dekoracje powstają na podstawie autorskich koncepcji. 


POSŁUCHAJ

07:46

Ogrody Świateł cieszą oczy. Jak polskie miasta przygotowują się na Boże Narodzenie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Lublin: Festiwal Bożego Narodzenia

Przy ulicy Grodzkiej w Lublinie stanęła altanka inspirowana architekturą i freskami kaplicy Trójcy Świętej. Na placu Litewskim odnajdziemy natomiast ramkę do zdjęć z napisem "Wesołych Świąt życzy Lublin" oraz podświetlane figury anioła i pary mieszczan w renesansowych strojach. 6 grudnia rozświetlono również trzynastometrową choinkę przed lubelskim ratuszem. 

Fb/Miasto Lublin

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Patryk Bedliński, Maciej Walecki

Data emisji: 15.12.2023 

Godzina emisji: 11.17

mg

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.