Prezydent Serbii ogłasza zwycięstwo swojej partii. Ekspert: to były taktyczne wybory

Data publikacji: 18.12.2023 19:10
Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 19:28
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek "absolutne zwycięstwo" w przedterminowych wyborach.
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek "absolutne zwycięstwo" w przedterminowych wyborach. , Autor - PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek "absolutne zwycięstwo" swojego środowiska politycznego w przedterminowych wyborach parlamentarnych i lokalnych. Największa koalicja opozycyjna - Serbia Przeciwko Przemocy - wezwała do protestów i anulowania wyniku wyborów w Belgradzie.
  • We wczorajszych przyspieszonych wyborach parlamentarnych w Serbii zwyciężyła Serbska Partia Postępowa obecnego prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia.
  • Według sondaży i częściowych oficjalnych wyników SNS będzie mogła samodzielnie rządzić krajem.
  • Do Zgromadzenia wejdzie jeszcze kilka ugrupowań, w tym rządzący z SNS socjaliści.

Test poparcia dla Aleksandara Vuczicia 

W Serbii przyśpieszone wybory postrzegano jako test poparcia dla prezydenta Aleksandara Vuczica. Wstępne wyniki wskazują, że jego partia zwycięża wybory i będzie mogła samodzielnie rządzić krajem. - To były taktyczne wybory, które po wszelkich kryzysach, prezydent zdecydował się przeprowadzić. W Serbii, od kiedy rządzi Serbska Partia Postępowa, mamy do czynienia mniej więcej co dwa lata z przedterminowymi wyborami - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jakub Bielamowicz z Instytutu Nowej Europy. - Te wybory służą temu, żeby scementować układ władzy, także są taktyczne, dlatego, że przez okres kampanii wyborczej jak i później wyłaniania rządu, prezydent Serbii ma możliwość uniknięcia uchylania się od presji Zachodu, UE czy USA, jeśli chodzi o porozumienie z Kosowem. Wtedy zawsze mu się udaje odciągnąć trudne decyzje - ocenia ekspert. 

- Wydaje się także, że te wybory są ważne dlatego, że to był ostatni dogodny moment dla prezydenta, żeby odnowić mandat w sytuacji spadającego poparcia, dlatego że niespełna dwa lata temu, kiedy były poprzednie wybory, naturalne poparcie dla partii rządzącej było na poziomie ok. 45. proc. Kampania wyborcza i liczne manipulacje wyborcze pozwoliły odnowić prezydentowi i jego partii mandat z jeszcze lepszym wynikiem niż dwa lata temu - dodaje gość Jedynki. 

"Opozycji zabrakło pomysłu na rządzenie krajem"

Partia rządząca SNS kontroluje media publiczne i instytucje państwowe. Opozycja nie ma do tego dostępu. - Nikt nie sądził, że opozycja realnie przejmie władzę, tylko, że uzyska dobry wynik - mówi Jakub Bielamowicz. - Wydaje się, że zabrakło tutaj ze strony opozycji prezentowania pomysłu na rządzenie Serbią, a także wiary w to, żeby jakaś partia czy jakiś układ koalicyjny mógł przejąć władzę - podkreśla. 

Na oficjalne ogłoszenie składu parlamentu prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze sporo poczekać. Po poprzednich wyborach było to ponad pół roku.


POSŁUCHAJ

31:39

Prezydent Serbii ogłasza zwycięstwo swojej partii. (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj także: 

Poza tym w audycji:

- Ukraińska armia zmaga się z brakami sprzętowymi i zmęczeniem swoich żołnierzy. Front wojenny wpadł w pat, z którego Kijowowi może pomóc wyjść zachodnie wsparcie. To tymczasowo zablokowały Stany Zjednoczone i Unia Europejska. W ostatnich dniach Rosjanie prowadzą zmasowany atak w regionach Bachmutu, Awdijiwki i Marijnki. Gościem audycji był gen. Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku. 

- Rosyjska opozycja reaguje na zapowiedź, że Władimir Putin został "kandydatem niezależnym" na urząd prezydenta Rosji. Materiał reporterski Macieja Jastrzębskiego. 

- Pogłębia się kryzys na Morzu Czerwonym - kolejni armatorzy rezygnują z wpływania na wody tego akwenu. Do francuskiej firmy CMA CGM, włosko-szwajcarskiej MSC i niemieckiego Hapag-Lloyd dołączył duński Maersk – swoją decyzję tłumaczył troską o bezpieczeństwo transportu. Armatorzy zmieniają trasę przepływu statków i kierują je wokół Afryki. Gościem audycji był dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. 

- Niepodległościowa Republikańska Lewica Katalonii (ERC) twierdzi, że w Hiszpanii może dojść do wojskowego zamachu stanu w celu obalenia rządu obecnego premiera. ERC stała się sojusznikiem socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: Jakub Bielamowicz (Instytut Nowej Europy), gen. Leon Komornicki (generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku), dr Radosław Tyślewicz (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Data emisji: 18.12.2023

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

Kiermasz pod kogutkiem
Kiermasz pod kogutkiem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.