- Na razie to są słowa i zapowiedzi. Ten sam minister Gallant, chyba 3 dni temu, zapowiadał, że intensywne walki potrwają co najmniej do końca stycznia i dopiero wtedy przyjdzie pora na kolejną, mniej intensywną fazę. Stąd te wypowiedzi są po prostu sprzeczne - komentuje prof. Maciej Münnich.
Ekspert bierze pod uwagę jeszcze jedną możliwość: - Chyba, że Amerykanie już stracili cierpliwość, zakulisowo nacisnęli na Izrael i wymusili przynajmniej na razie deklarację. Deklarację powstrzymania tej formy prowadzenia wojny, która rzeczywiście przynosi bardzo dużą liczbę ofiar cywilnych. Zobaczymy, czy za tą deklaracją pójdą czynny. Bez wątpienia to nie może znaleźć aprobaty w społeczności międzynarodowej.
Dziennikarze w Strefie Gazy
W Strefie Gazy giną kolejne setki cywilów. Czy ktoś, poza premierem Benjaminem Netanjahu, może w przyszłości odpowiedzieć za te działania? - Trudno powiedzieć, ponieważ Izrael nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego. W związku z tym jest to na razie pieśń przyszłości. Natomiast przede wszystkim, jeśli chodzi o te zachowania armii, one w oczywisty sposób łamią prawo międzynarodowe - twierdzi komentuje prof. Maciej Münnich.
- Izrael wprowadził ze swojej strony pełną cenzurę i nie dopuszcza dziennikarzy międzynarodowych, za wyjątkiem krótkich "wycieczek" razem z armią, gdzie widzą tylko to, co wojsko chce, żeby widzieli. Ze strony palestyńskiej też nie ma tego przekazu medialnego, od początku konfliktu zginęło ponad 50 dziennikarzy palestyńskich, nie ma dostępu do internetu. Trudno sobie wyobrażać ekipy telewizyjne jeżdżące pomiędzy ostrzałem. Dodajmy, że praktyką izraelską jest to, że oni celowo atakują dziennikarzy - kontynuuje gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
- 12. pakiet sankcji unijnych wobec Rosji i historyczna umowa UE i Kenii. Unia przyjęła kolejne restrykcje wobec Moskwy. Zakazem objęty zostanie import diamentów z Rosji, a także dostawy LPG z tego kraju. Nie bez znaczenia politycznego, również w kontekście zwiększającego swe wpływy w Afryce reżimu Władimira Putina, jest umowa handlowa podpisana przez przewodniczącą KE z prezydentem Kenii. Jak dotkliwe okażą się nowe sankcje i komu uda się uzyskać większe wpływy w Afryce? Rozmowa z prof. Katarzyną Żukrowską ze Szkoły Głównej Handlowej.
- Węgry i Turcja podpisały w poniedziałek w Budapeszcie umowę o strategicznym partnerstwie. Porozumienie obejmuje między innymi dziedziny energetyki i polityki migracyjnej. Materiał Piotra Piętki.
- Czy Francja zreformuje prawo migracyjne? Przegłosowano przepisy w komisji parlamentarnej, a teraz mają trafić pod głosowanie w Senacie i w Zgromadzeniu Narodowym. Gość: Amanda Dziubińska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
- Unia Europejska wszczęła postępowanie przeciw internetowej platformie X - dawniej Twitter. W ocenie unijnego komisarza do Thierry'ego Bretona, spółka narusza przepisy mające przeciwdziałać umieszczaniu w sieci nielegalnych treści i dezinformacji. Materiał Michała Strzałkowskiego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: prof. Maciej Münnich (Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Amanda Dziubińska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 19.12.2023
Godzina emisji: 17.20
DS