Ciepły i komfortowy ubiór
Filip Grega, instruktor nauki i doskonalenia jazdy, podpowiada, że "za kółkiem" powinniśmy mieć odpowiednie rękawiczki. - Jeżeli już chcemy używać rękawiczek w czasie jazdy, nie powinny być one wykonane z wełny, niech będą to rękawiczki skórzane - mówi. - Precyzja trzymania kierownicy jest bardzo ważna. Jeżeli dochodzi do sytuacji kryzysowej, kiedy jesteśmy na skraju poślizgu, to każdy delikatny ruch kierownicą ma znaczenie. Trzeba tego pilnować - zwraca uwagę.
Warto pamiętać o tym, że jeżeli zapinamy pasy bezpieczeństwa w kurtce, to pas w razie w wypadku nie będzie chronił tak, jak powinien. - Wsiadamy do auta, w którym jest prawie taka sama temperatura jak na dworze i chciałoby się pojechać, ale nie powinniśmy tak robić. Pasy bezpieczeństwa nie zadziałają prawidłowo - wyjaśnia gość Jedynki. - Każdy centymetr pasa jest na wagę złota - dodaje.
Piesi. Bądźcie widoczni na drodze!
O bezpieczeństwie w ruchu drogowym powinni pamiętać nie tylko kierowcy. Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Egzaminowania w Warszawie apeluje do pieszych, aby byli widoczni na drodze i dali szansę być zauważonymi. - My jako piesi zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i to, żeby kierowcy mogli nas zobaczyć. Należy mieć przy ubiorze kawałek odblasku - podkreśla.
Pamiętajmy o tym, żeby podróż była bezpieczna. Na to mają wpływ trzy rzeczy: człowiek, pojazd i droga. - Człowiek może wypocząć, nie pić alkoholu, porządnie się wyspać. Gorzej jest z drogą, ale zawsze możemy sobie zaplanować wyjazd np. wtedy, kiedy jest jasno, i wybrać odpowiednią drogę, żeby bezpiecznie dojechać do celu - mówi Rafał Grodzicki. - Ważne jest także to, żeby pojazd był sprawny technicznie, miał odpowiednie opony, wycieraczki, płyn do spryskiwaczy - wylicza.
Źródło: Radommoto.pl/Youtube
Jak pasażerowie mogą pomagać w trakcie jazdy?
Andrzej Markowski, psycholog ze Stowarzyszenia Psychologów Transportu, tłumaczy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy nie tylko od kierowcy, ale również od pasażerów. - Jeżeli w samochodzie są osoby dorosłe, to ich obowiązkiem jest obserwować drogę i brać udział w bezpiecznym poruszaniu się samochodu, czyli nie zawracać głowy kierowcy błahymi sprawami, nie prowadzić z nim rozmowy. Rozmowa jest zalecana przy dłuższych odcinkach prostej drogi. Gdy droga jest monotonna, to rozmowa nie pozwala kierowcy zasnąć - mówi ekspert.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Klaudia Wasiek i Patryk Kuniszewicz
Goście: Filip Grega (instruktor nauki i doskonalenia jazdy), Rafał Grodzicki (Wojewódzki Ośrodek Egzaminowania w Warszawie), Andrzej Markowski (Stowarzyszenie Psychologów Transportu)
Data emisji: 22.12.2023
Godzina emisji: 17.12
ans/DS
"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
By w święta bezpiecznie dotrzeć do celu. Kierowco, pamiętaj o podstawowych zasadach - Jedynka - polskieradio.pl