W audycji w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas m.in. zespół Zajazd, prof. Jacek Kowalski, Paweł Orkisz i Jacek Kaczmarski. Usłyszeliśmy zarówno te nostalgiczne, kołysankowe, jak i radosne kolędy i pastorałki.
- Biały obrus, na stole kluski z makiem, wigilijny karp, obok przepięknie ustrojona choinka, opłatek i cała rodzina w komplecie - to jest odwieczna polska tradycja. Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym, podczas którego w centrum uwagi jest właśnie święta rodzina. I żaden komercyjny krasnolud nie powinien nam tego obrazu przysłonić - przypomniał Lech Makowiecki.
Nie zabrakło także historycznych opowieści. W ramach "Wieczoru z historią" usłyszeliśmy m.in. o wigilii w więzieniu na placu Łubiańskim w Moskwie, gdzie w 1945 roku trafiło dowództwo Polskiego Państwa Podziemnego. O tym, jak wyglądały Święta w tamtejszej celi, przypomniał w balladzie Andrzej Kołakowski. - Po latach zaborów i odrodzeniu się Rzeczypospolitej dane nam było raptem przez dwie dekady spokojnie świętować wigilię. II wojna światowa rozpoczęła się kolejnym rozbiorem Polski, między hitlerowskie Niemcy i Sowiecką Rosję. (...) Więzienie na Placu Łubiańskim powstawało pod nadzorem samego Feliksa Dzierżyńskiego. Przez cztery dekady, aż do 1961 roku, służyło komunistycznym służbom bezpieczeństwa: od Czeka, przez NKWD, do KGB - opowiadał prowadzący audycję.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 26.12.2023 r.
Godzina emisji: 0.11
qch/pg
"Wieczór z historią": Boże Narodzenie w dziejach Polski - Jedynka - polskieradio.pl