Czym jest domena publiczna?
Magda Mikołajczuk zwraca uwagę, że domena publiczna w najszerszym znaczeniu jest tym, co należy do wszystkich ludzi. W znaczeniu węższym to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń, czyli bez oglądania się na prawa autorskie i bez płacenia za nie. W Polsce prawa do danego utworu wygasają po 70 latach od śmierci jego autora (choć są wyjątki). Wtedy utwór przechodzi do domeny publicznej.
Jakie utwory trafiły do domeny publicznej w 2024 roku?
W poniedziałek 1 stycznia 2024 roku do domeny publicznej trafiła twórczość osób, które zmarły w 1953 roku. To m.in. dzieła poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, prozaika, poety i publicysty Kornela Makuszyńskiego, a także jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego Juliana Tuwima. - Trochę inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do autorów zagranicznych - przypomina prowadząca.
W tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć bowiem również tłumacza. Jeśli zmarł on później niż 70 lat temu, to jeszcze nie można bez ograniczeń korzystać z danego dzieła, choć od śmierci autora 70 lat upłynęło. - 1 stycznia do domeny publicznej przeszły m.in. dzieła dwóch noblistów - Rosjanina Iwana Bunina oraz Amerykanina Eugene O'Neilla - zdradza Magdalena Mikołajczuk.
Jak korzystać z domeny publicznej?
A jak w praktyce wygląda korzystanie z zasobów domeny publicznej? - Z biblioteki internetowej "Wolne lektury" można zgodnie z prawem pobierać książki, przeglądać je, słuchać nagrań, ściągać na swój komputer oraz udostępniać - wylicza Mikołajczuk. Dodaje, że choć przechodzenie książek do wolnego dostępu może nie cieszyć spadkobierców autorów, to jest dobre dla ogólnoludzkiej kultury.
YouTube/Legalna Kultura
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 23.39
mg