W jaki sposób działają oszuści?
Rzecznik zakopiańskiej policji, aspirant Roman Wieczorek, podaje przykład młodej kobiety, która została oszukana dwa razy z rzędu. - Okazało się, że tej konkretnej kwatery nie znalazła, złożyła oficjalne zawiadomienie o ściganie sprawcy takiego oszusta. Wychodząc z komendy, nie skorzystała z oferty jednego z okolicznych obiektów, tylko wykonała kolejne połączenie i została oszukana kolejny raz - zdradza.
Schemat działania oszustów często jest podobny. Na darmowym portalu internetowym pojawiają się niezweryfikowane ogłoszenia. - Ludzie zostawiają decyzję na ostatnią chwilę, co skutkuje rozczarowaniem po przyjeździe do Zakopanego. Kiedy okazuje się, że kwatera nie istnieje, zaczyna się nerwowe poszukiwanie kolejnego miejsca. A w wysokim sezonie turystycznym graniczy to z cudem - słyszymy w materiale.
Czytaj też:
W jaki sposób weryfikować oferty?
Aspirant Roman Wieczorek radzi, by podczas przeglądania ofert sprawdzić podstawowe informacje. Chodzi o imię i nazwisko właściciela, adres, numer telefonu stacjonarnego i komórkowego, a także numer konta do przelewu. - Kolejny raz powtarzam też, że nie z każdego okna w Zakopanem widać Giewont. Wiele jest pięknych zdjęć o charakterze alpejskim, które nijak mają się do tatrzańskiej rzeczywistości - tłumaczy.
Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, przypomina, że turyści mogą sprawdzić wiarygodność przedsiębiorcy w miejskiej bazie. - Można zadzwonić, sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadzi działalność. Uważam, że jest bardzo wiele sposobów, jeśli ktoś chce mieć gwarancję, że dobrze trafił - przekonuje. Ferie rozpoczną się 15 stycznia w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Data emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 7.45
mg