Kryzys między Turcją a Izraelem. Ekspert: nieufność jest po obu stronach

Data publikacji: 03.01.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 19:30
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W zeszłym miesiącu tureckie władze ostrzegały Izrael przed "poważnymi konsekwencjami" w razie prób namierzania i niepokojenia osób pochodzących z Palestyny.
W zeszłym miesiącu tureckie władze ostrzegały Izrael przed "poważnymi konsekwencjami" w razie prób namierzania i niepokojenia osób pochodzących z Palestyny., Autor - Shutterstock/FreshStock
W Turcji zatrzymano 34 osoby podejrzewane o współpracę z izraelskim wywiadem. Zatrzymań dokonano w ośmiu prowincjach. W zeszłym miesiącu tureckie władze ostrzegały Izrael przed "poważnymi konsekwencjami" w razie prób namierzania i niepokojenia osób pochodzących z Palestyny i współpracujących z Hamasem.

Kryzys między Turcją a Izraelem 

W zeszłym miesiącu tureckie władze ostrzegały Izrael przed "poważnymi konsekwencjami" w razie prób namierzania i niepokojenia osób pochodzących z Palestyny i współpracujących z Hamasem. Turcja nie uznaje Hamasu za organizację terrorystyczną. Ankara krytykuje też Izrael za ostrzał Strefy Gazy prowadzony od 7 października.

- Kryzys między Turcją a Izraelem trwa od półtorej dekady. Rozpoczął się na tle wydarzeń w Gazie, kiedy w 2009-2010 roku trwała operacja Izraela przeciwko Hamasowi, wtenczas Turcja solidaryzowała się z Palestyńczykami z Gazy. Wówczas był też incydent z flotyllą z humanitarną pomocą, która została zaatakowana przez Izrael i to popsuło te relacje na lata - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego. - Istotny jest również aspekt ideologiczny, czyli to, że Izrael nie jest lubiany w Turcji - dodaje. 

Polityka Ankary wobec Kijowa 

Władze Turcji oświadczyły – podała agencja Reuters - że nie zezwolą dwóm trałowcom przekazanym Ukrainie przez Wielką Brytanię na przepłynięcie przez jej wody w drodze na Morze Czarne. Zdaniem Ankary naruszyłoby to międzynarodową konwencję dotyczącą ruchu jednostek przez tureckie cieśniny w czasie wojny. - Turcja stara się prowadzić politykę równowagi między Kijowem a Moskwą. W tym momencie, kiedy Turcja uznała, że to co się dzieje na Ukrainie jest wojną i w związku z tym ta konwencja z Montrealu ma zastosowanie, to żadne okręty wojenne nie będą wpuszczane na Morze Czarne - uważa ekspert. 

Jaki jest bilans tureckiej polityki? 

Jak wyjaśnia dr Konrad Zasztowt Turcja stała się głównym partnerem gospodarczym Rosji -  Turcja nie przyłącza do sankcji zachodnich wobec Rosji i Turcja jest takim oknem na świat. Do tego kraju płynie kapitał rosyjski, co tak naprawdę nakręca gospodarkę turecką, która tkwiła w kryzysie przez lata - ocenia gość Jedynki. 

Czytaj również: 


POSŁUCHAJ

33:13

W Turcji zatrzymano 34 osoby podejrzewane o współpracę z izraelskim wywiadem. Zatrzymań dokonano w ośmiu prowincjach. (Więcej świata/Jedynka)


Ponadto w audycji: 

- Czy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w krajach Unii Europejskiej należy przeprowadzić zmiany w przemyśle zbrojeniowym? Na trudności z naprawą i konserwacją czołgów Leopard przeznaczonych dla Ukrainy, zwracają uwagę niemieckie media. Również politycy w Berlinie przyznają, że są problemy z niemieckimi firmami i problemy z komponentami. Co robi Europa, aby zwiększać swój potencjał militarny? Rozmowa z Juliuszem Sabakiem, redaktorem prowadzącym Portalu Obronnego. 

- Na Bliskim Wschodzie wrze po zabiciu przez Izraelczyków wiceszefa Hamasu Salaha al-Aruriego. Hezbollah grozi zemstą, irańscy ajatollahowie oskarżają Izrael o terroryzm, izraelska armia szykuje się "na każdy scenariusz", a libański premier alarmuje: "Próbujecie nas wciągnąć w wojnę. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

- Większość Niemców uważa, że partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wygra co najmniej jeden z trzech tegorocznych wyborów landowych - tak wynika z sondażu instytutu YouGov. We wrześniu do urn pójdą mieszkańcy Saksonii, Turyngii i Brandenburgii. Tam AfD cieszy się rosnącym poparciem. Z kolei minister finansów Niemiec i lider Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner uważa, że jego formacja powinna bardziej reprezentować interesy przedsiębiorców. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 

- Czy czeka nas kolejny konflikt w Afryce? Władze Etiopii jako pierwszy kraj na świecie uznały niepodległość Somalilandu. To region formalnie należący do Somalii, choć od wielu lat funkcjonujące on jako odrębne państwo. Zawarta umowa przewiduje, że w zamian za uznanie niepodległości Somalilandu Etiopia otrzyma dostęp do wybrzeża. Materiał Michała Strzałkowskiego. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), Juliusz Sabak (redaktor prowadzący Portal Obronny) 

Data emisji: 3.01.2024 

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.