- Szwecja i Finlandia to w tym momencie europejski biegun zimna. Oczywiście chodzi o północną Szwecję i północną Finlandię. W okolicach szwedzkiej Kiruny mamy teraz prawie -30 stopni, natomiast w Rovaniemi w Finlandii jest nieco cieplej, bo -27 stopni - relacjonuje Michał Strzałkowski.
Dziennikarz Jedynki dodaje: - Chociaż w tej okolicy jeszcze 2 dni temu temperatura spadła poniżej -40 stopni Celsjusza… Trochę się ociepliło, ale potwornie wieje, przez co odczuwalna temperatura wynosi minus kilkadziesiąt stopni, dlatego jak ktoś nie musi, to nie wychodzi na zewnątrz.
1000 osób utknęło w zaspach
Mroźno jest także w środkowej i południowej Finlandii i Szwecji. Temperatury wahają się tam od -20 do -30. Do tego występują opady śniegu.
- Na południu Szwecji w okolicach miasta Kristianstad śnieg padał tak mocno, że dwa dni temu ponad 300 samochodów, a w nich ponad 1000 osób, utknęło w zaspach na kilkanaście godzin, kiedy temperatura na zewnątrz spadała do -20 stopni. Trzeba ich było stamtąd ratować i odkopywać, a także dowozić helikopterami jedzenie i ciepłe napoje - mówi Michał Strzałkowski.
Z kolei w Danii niedaleko Aarhus korek liczył kilkanaście kilometrów. Zaspy nie były jednak aż tak duże jak w Szwecji, dlatego samochody na szczęście nie utknęły w śniegu.
Paraliż komunikacyjny w Skandynawii
Jak relacjonowały media, śniegu w Skandynawii było tak dużo, że nie radziły sobie z nim nawet pługi. - Śnieg padał tak szybko i tak gęsto, że nie było kiedy go usunąć, mimo ściągniętych pługów i służb alarmowych - przybliża Michał Strzałkowski.
- Kiedy na zewnątrz jest -30, pojawia się też wiele problemów życia codziennego. W Helsinkach w czwartek nie wyjechało sporo autobusów, pociągi miały gigantyczne opóźnienia z powodu oblodzenia trakcji czy torów, a przez wiele godzin między Polską i Szwecją nie pływały promy. Także w Helsinkach trzeba było wstrzymać prace budowlane - dodaje.
Michał Strzałkowski zaznacza, że obecne temperatury w Skandynawii nie są jednak rekordowymi. - Wcześniej zdarzało się, że na północy Szwecji i Finlandii temperatura spadała nawet poniżej -50 stopni Celsjusza - zauważa.
Zobacz także:
* * *
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Michał Strzałkowski (dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia)
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 8.19
DS