Święto Trzech Króli. Podhalańskie przygotowania do tradycyjnego orszaku

Data publikacji: 05.01.2024 14:16
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 14:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Orszakowi Trzech Króli w Zakopanem towarzyszą tradycyjne góralskie pastorałki i inne elementy tamtejszego folkloru
Orszakowi Trzech Króli w Zakopanem towarzyszą tradycyjne góralskie pastorałki i inne elementy tamtejszego folkloru, Autor - Pawel Murzyn/East News
Tradycyjnie już w święto Trzech Króli ulicami wielu miast przejdą odświętne orszaki. Pod Tatrami wydarzenie to ma wyjątkową oprawę - marsz odbywa się z udziałem górali ubranych w stroje regionalne, są kapele folklorystyczne i oczywiście śpiewa się znane tylko tutaj pastorałki.
  • 6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, znane też jako święto Trzech Króli. 
  • Tego dnia ulicami wielu miast w Polsce i za granicą przechodzą odświętne orszaki.
  • Na Podhalu Orszakowi towarzyszą górale, którzy maszerując dzielą się z innymi zwyczajami z podtatrzańskich terenów.

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane też świętem Trzech Króli, obchodzimy 6 stycznia. Odwołuje się ono do opisanych w Biblii trzech mędrców ze Wschodu - Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy w dniu narodzin Jezusa Chrystusa przybyli mu oddać pokłon.

Jak powstały Orszaki Trzech Króli?

Pierwsze Orszaki przeszły ulicami miast w 2009 roku. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę orszaków, będzie ich blisko 900. W sobotę (6.01) przejdą one przez miasta w Polsce, ale i poza granicami kraju - między innymi w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie, w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

Partnerem Orszaku Trzech Króli 2024 jest Polskie Radio.

Orszak Trzech Króli. Jak wygląda pod Tatrami?

Wyjątkowy charakter mają Orszaki przygotowywane na Podhalu. Marszowi towarzyszą tradycyjne kolędy i inscenizacje narodzin Jezusa, ale i muzyka góralska oraz znane w tym regionie pastorałki. 

- To jest piękna tradycja, żeby pokazać, że jesteśmy razem; jesteśmy wielką rodziną, która cieszy się z narodzenia Pana. Jak kiedyś Trzej Królowie ogłaszali światu narodzenie Pana, nieśli największą radość dla wszystkich, tak my tą radością dzielimy się śpiewając kolędy, idąc w orszaku, ciesząc się i pokazując piękno góralskiego folkloru - opowiada jeden z rozmówców Przemysława Bolechowskiego. - W tym dniu wszyscy jesteśmy królami, którzy niosą dobrą nowinę - dodaje.


POSŁUCHAJ

03:14

Orszak Trzech Króli. Jak wygląda na Podhalu? (Jedynka/W samo południe)

 


POSŁUCHAJ

02:35

Orszak Trzech Króli: trwają przygotowania do przemarszu ulicami Rzeszowa (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Prowadził: Henryk Szrubarz

Autor materiału: Przemysław Bolechowski

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 12.37

qch/PR24

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.