W tym roku na polskim niebie będziemy mogli zaobserwować co najmniej dwie komety. Pierwszą, 12P/Pons-Brooks, zobaczymy wiosną - najbliżej Słońca znajdzie się 21 kwietnia, kilkadziesiąt dni później maksymalnie zbliży się do Ziemi. To kometa okresowa, o okresie orbitalnym wynoszącym 71 lat. Druga kometa - Tsuchinshan-ATLAS - pojawi się jesienią. Najbliżej naszej planety znajdzie się 12 października. Przez kilkanaście kolejnych dni powinna być dobrze widoczna.
- Jest takie powiedzenie w astronomii, że komety są jak koty - mają długie ogony i robią dokładnie to, na co mają ochotę. Są nieprzewidywalne. Może być więc też tak, że nikt nic nie zobaczy. Większość przelatujących komet, którymi my, miłośnicy astronomii, się zachwycamy jest poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Tych wszystkich, którzy chodzą za dnia - zaznaczył w audycji "Cztery pory roku" Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach".
Zaćmienie Słońca - animacja Źródło: Polska Agencja Prasowa/YouTube
Zaćmienie Słońca - to będzie prawdziwy hit
8 kwietnia będzie można obserwować - z terenu Meksyku i Stanów Zjednoczonych - całkowite zaćmienie Słońca. - To będzie wielkie święto, wielka frajda. Wiem już, że masa ludzi z Polski szykuje się do wyjazdu - powiedział Karol Wójcicki i dodał, że w pasie zaćmienia mieszkają aż 43 mln ludzi. Dla porównania, w 2023 roku w pasie zaćmienia w Australii było jedynie 389 tys. ludzi. Wyjaśnił, że przez cztery i pół minuty, w ciągu dnia, będzie ciemno, spadnie temperatura a na niebie będzie widać jedynie gwiazdy.
Tych, którzy nie mogą się wybrać do Ameryki Północnej Wójcicki zachęcił do obserwacji częściowego zaćmienia Księżyca (18 września), zórz polarnych i spadających gwiazd (maksimum Perseidów w nocy z 12 na 13 sierpnia). - 21 sierpnia nad ranem wystąpi coś, co nazywamy dziennym zakryciem Saturna przez Księżyc. Przemieszczający się po niebie Księżyc przysłoni tę pierścieniastą planetę - opowiedział.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Karol Wójcicki (popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach")
Data emisji: 9.01.2024
Godzina emisji: 11.13
kk