Izrael, Ukraina, wybory w USA. Jakie scenariusze na 2024 rok przewiduje sir Malcolm Rifkind?

Data publikacji: 09.01.2024 18:57
Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 19:00
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sir Malcolm Rifkind podczas otwarcia Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego (2017)
Sir Malcolm Rifkind podczas otwarcia Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego (2017), Autor - (mr) PAP/Paweł Supernak
Izrael, Strefa Gazy i Ukraina. Przed nami kolejny rok pod znakiem wojen. Co przyniesie? Czy rosyjską linię da się przełamać? Co gdyby Donald Trump wygrał amerykańskie wybory? Kto będzie rządził Gazą? Czy izraelskie bombardowania zniszczą wizerunek Izraela? O kilka scenariuszy na najbliższe miesiące pokusił się, w rozmowie z Adamem Dąbrowskim, sir Malcolm Rifkind, były brytyjski minister obrony i szef dyplomacji. 

Jak sir Malcolm Rifkind widzi przyszłość Ukrainy?

Sir Malcolm Rifkind zwraca uwagę, że sytuacja Ukraińców stała się w ostatnim czasie trudna. - To głównie efekt faktu, że Rosjanie okopali się w dramatyczny sposób. Ich strona linii frontu jest bardzo zaminowana, każda armia miałaby z tym problem - przekonuje. Dodaje jednocześnie, że Ukraińcy są dziś w lepszej sytuacji niż ktokolwiek mógł się spodziewać na początku konfliktu. 

Niezwykle istotne, w kontekście wsparcia Zachodu dla Ukrainy jest to jak przebiegną wybory prezydenckie w USA. Zdaniem gościa audycji zwycięstwo Donalda Trumpa byłoby brzemienne w skutki. - Cytuje się jego słowa, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę w 24 h. To absurd. I on o tym wie. Mówi to dla efektu. (...) Gdyby Trump znów stał się prezydentem, chciałby spotkać się z Putinem i dyskutować o zakończeniu wojny - analizuje Rifkind. 


POSŁUCHAJ

38:45

Izrael, Ukraina, wybory w USA. Jakie scenariusze na rok 2024 przewiduje sir Malcolm Rifkind? (Więcej świata/Jedynka)


Jak rozwinie się sytuacja na Bliskim Wschodzie?

Izrael ogłosił zarys planów na czas po wojnie: cywilna administracja palestyńska, a bezpieczeństwo wojskowe w rękach Izraela. Zdaniem rozmówcy Adama Dąbrowskiego taki scenariusz przez pewien czas jest nie do uniknięcia. - Nie możemy mieć pustki. Izrael nie chce i nie powinien przejąć tam pełni władzy, ale wyborów nie sposób od razu zorganizować - przekonuje. 

Sir Malcolm Rifkind wskazuje, że potrzebna jest nowa generacja przywódców palestyńskich. - Jest jasne, że Izrael utrzyma tam wojsko przez miesiące, ale Tel-Awiw powinien już teraz bardzo poważnie opracować rozwiązania polityczne, nie tylko wojskowe - wskazuje. Dodaje, że mimo ataku jaki Hamas przeprowadził w ubiegłym roku, proces poprawy relacji między Izraelem, a państwami arabskimi może znów "ruszyć z miejsca".  

W audycji również:

- przywódcy Kongresu Stanów Zjednoczonych osiągnęli porozumienie w sprawie wydatków federalnych w tym roku. Ustalono, że wyniosą one 1,6 biliona dolarów. W kwocie tej znalazło się 886 milionów dolarów na obronność (kwota ta jest zgodna z porozumieniem, które osiągnęli w 2023 roku amerykański prezydent Joe Biden i były Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy). Teraz porozumieniem zajmie się Izba Reprezentantów i Senat,

- amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken przebywa z wizytą w Izraelu i na okupowanym Zachodnim Brzegu. To kolejna wizyta przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w tym kraju po rozpoczęciu przez Izrael operacji lądowej w Strefie Gazy. Jednocześnie prezydent USA Joe Biden twierdzi, że stara się nakłonić Tel Awiw do opuszczenia Strefy Gazy. W wyniku trwających tam walk liczba ofiar przekroczyła już 23 tysiące osób,

- NASA poinformowała o udanym starcie rakiety Vulcan. Wyniosła ona w drogę na Księżyc komercyjny lądownik Peregrine. Na miejsce dotrze za 46 dni. Rakieta wystartowała z Przylądku Canaveral na Florydzie. Lądownik ma badać księżycową egzosferę, właściwości termiczne regolitu oraz sprawdzić między innymi zawartość wodoru w glebie w miejscu lądowania. NASA planuje też lot na Słońce. Jeśli do niego dojdzie, będzie to przełom w eksploracji kosmosu,

- Chiny nakładają sankcje na firmy zbrojeniowe, które wspierają Tajwan. Chodzi o pięć firm zachodnich z branży obronnej. Decyzja Pekinu jest reakcją na działania podjęte przez Departament Stanu USA. W grudniu zatwierdził on sprzedaż uzbrojenia i technologii o wartości 300 milionów dolarów dla Tajwanu. Restrykcje mają obejmować również zamrożenie aktywów tych firm w Chinach. Ponadto Chińczycy i chińskie firmy nie mogą prowadzić interesów
z tymi podmiotami,

- czeska policja oceni działania podjęte przez funkcjonariuszy po strzelaninie na Uniwersytecie Karola w Pradze. Do tragedii doszło 21 grudnia 2023 roku. Sprawcą był student David Kozák. W wyniku strzelaniny zginęło 14 osób a 24 osoby zostały ranne. Mężczyzna wcześniej zabił swojego ojca. Sprawca popełnił samobójstwo.

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund.), sir Malcolm Rifkind (były brytyjski minister obrony i szef dyplomacji, członek rządów M. Thatcher i J. Majora), dr Aleksandra Bukała (dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej)

Data emisji: 9.01.2024

Godzina emisji: 17.19

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.