Rząd RP w Londynie zaoferował Moskwie wspólną walkę z III Rzeszą i wyraził nadzieję, że ZSRS uszanuje prawa i interesy Rzeczypospolitej i jej obywateli na zajmowanych terenach. Szybko się okazało, że Sowieci mieli wobec wschodnich ziem polskich inne zamiary.
Ponowne wkroczenie wojsk sowieckich do Polski - okupacja czy wyzwolenie?
- Wyzwolenie powinno nam się kojarzyć z czymś pozytywnym. Samo pojęcie powinno oznaczać koniec pewnego koszmaru, jakim jest okupacja niemiecka - ocenia Karol Starowicz z Biura Rzecznika Prasowego Instytutu Pamięci Narodowej. - Jednak kiedy Sowieci wkroczyli na tereny Rzeczypospolitej, najpierw 17 września 1939 roku, a potem ponownie na początku stycznia 1944 roku, wielu mieszkańców po prostu się zawiodło.
Jak wyjaśnia rozmówca Doroty Truszczak, w momencie ponownego pojawienia się Sowietów na terenie II RP, miało miejsce zastąpienie okupacji niemieckiej nowym reżimem. - Do 1989 roku ukuto taki termin - wyzwolenie. Ukuty przez komunistów, że Armia Czerwona wkroczyła, pokonując Niemców, i zaprowadziła nowy porządek. Tak jednak do końca nie było; mieszkańcy Kresów Wschodnich dobrze wiedzieli, czym jest okupacja komunistów. Ci sami mieszkańcy przekonali się o brutalności Armii Czerwonej w 1944 roku, która nie zachowywała się jako sojusznik, a okupant - tłumaczy gość "Przystanku historia".
Próbowano jednak podejmować wspólne akcje wraz z wojskiem sowieckim. Przykładem była akcja "Burza", podczas której żołnierze Armii Krajowej, wraz z Armią Czerwoną, wystąpili przeciwko Niemcom. - Udało się opanować Wilno, lecz nazajutrz Sowieci przystąpili do masowych aresztowań. Aresztowano tysiące żołnierzy AK i dano im wybór: albo wstępują do Armii Berlinga, albo zostaną wywiezieni na Sybir. Niestety wielu z nich zostało też zamordowanych na miejscu; niektórzy podjęli nierówną walkę uciekając do lasu - opowiada Karol Starowicz
Czytaj także:
Zemsta za Bitwę Warszawską
Wkraczając na tereny Polski sowieckie wojska mściły się także za porażkę w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku. - Wszystkie pomniki, związane chociażby z Józefem Piłsudskim, z tablicami upamiętniającymi to wielkie zwycięstwo, były niszczone przez czerwonoarmistów. W ich miejsce stawiano nowe pomniki, mówiące o chwale narodu radzieckiego - wyjaśnia przedstawiciel IPN.
Ponadto w audycji:
- Książka serii "Pomorze Gdańskie pod okupacją 1939–1945", publikacja pt.: "Polska Walcząca na Pomorzu. Struktury i ludzie konspiracji", red. Daniel Czerwiński, Mateusz Kubicki, Marcin Owsiński, IPN, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk-Sztutowo-Warszawa 2023.
- Prezentacja wyników badań przedstawicieli kujawsko-pomorskiego środowiska historyków zajmujących się działalnością konspiracji na Pomorzu Gdańskim, wcielonym po inwazji niemieckiej z września 1939 roku na Polskę w skład III Rzeszy. Publikacja powstała po wojewódzkich obchodach 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową i konferencji naukowej poświęconej wybranym aspektom dziejów Polski Walczącej na Pomorzu. Konferencja odbyła się w lutym 2022 roku w Muzeum Stutthof w Sztutowie (jej współorganizatorami były gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej). Ekspert: dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.
- Artykuły portalu przystanekhistoria.pl
Tytuł audycji: Przystanek Historia
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: dr hab. Rafał Reczek (dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu), Karol Starowicz (Biuro Rzecznika Prasowego IPN), dr Daniel Czerwiński (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku)
Data emisji: 10.01.2024
Godzina emisji: 19.30
qch/DS