Armia Czerwona ponownie na terenach Rzeczypospolitej. Wyzwolenie czy okupacja?

Data publikacji: 11.01.2024 11:43
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 12:08
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kraków, żołnierze radzieccy po wyparciu Niemców
Kraków, żołnierze radzieccy po wyparciu Niemców, Autor - PAP/reprodukcja
Na początku stycznia 1944 roku, w okolicach miasta Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną wschodnią granicę II Rzeczypospolitej. Był to koniec niemieckiej okupacji, trwającej na tych terenach od 1941 roku. Sowieci zajęli ponownie wschodnie województwa II RP, które okupowali w latach 1939-1941. Jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla Polaków?

Rząd RP w Londynie zaoferował Moskwie wspólną walkę z III Rzeszą i wyraził nadzieję, że ZSRS uszanuje prawa i interesy Rzeczypospolitej i jej obywateli na zajmowanych terenach. Szybko się okazało, że Sowieci mieli wobec wschodnich ziem polskich inne zamiary.

Ponowne wkroczenie wojsk sowieckich do Polski - okupacja czy wyzwolenie?

- Wyzwolenie powinno nam się kojarzyć z czymś pozytywnym. Samo pojęcie powinno oznaczać koniec pewnego koszmaru, jakim jest okupacja niemiecka - ocenia Karol Starowicz z Biura Rzecznika Prasowego Instytutu Pamięci Narodowej. - Jednak kiedy Sowieci wkroczyli na tereny Rzeczypospolitej, najpierw 17 września 1939 roku, a potem ponownie na początku stycznia 1944 roku, wielu mieszkańców po prostu się zawiodło.

Jak wyjaśnia rozmówca Doroty Truszczak, w momencie ponownego pojawienia się Sowietów na terenie II RP, miało miejsce zastąpienie okupacji niemieckiej nowym reżimem. - Do 1989 roku ukuto taki termin - wyzwolenie. Ukuty przez komunistów, że Armia Czerwona wkroczyła, pokonując Niemców, i zaprowadziła nowy porządek. Tak jednak do końca nie było; mieszkańcy Kresów Wschodnich dobrze wiedzieli, czym jest okupacja komunistów. Ci sami mieszkańcy przekonali się o brutalności Armii Czerwonej w 1944 roku, która nie zachowywała się jako sojusznik, a okupant - tłumaczy gość "Przystanku historia".

Próbowano jednak podejmować wspólne akcje wraz z wojskiem sowieckim. Przykładem była akcja "Burza", podczas której żołnierze Armii Krajowej, wraz z Armią Czerwoną, wystąpili przeciwko Niemcom. - Udało się opanować Wilno, lecz nazajutrz Sowieci przystąpili do masowych aresztowań. Aresztowano tysiące żołnierzy AK i dano im wybór: albo wstępują do Armii Berlinga, albo zostaną wywiezieni na Sybir. Niestety wielu z nich zostało też zamordowanych na miejscu; niektórzy podjęli nierówną walkę uciekając do lasu - opowiada Karol Starowicz

Czytaj także:

Zemsta za Bitwę Warszawską

Wkraczając na tereny Polski sowieckie wojska mściły się także za porażkę w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku. - Wszystkie pomniki, związane chociażby z Józefem Piłsudskim, z tablicami upamiętniającymi to wielkie zwycięstwo, były niszczone przez czerwonoarmistów. W ich miejsce stawiano nowe pomniki, mówiące o chwale narodu radzieckiego - wyjaśnia przedstawiciel IPN.

Ponadto w audycji:

- Książka serii "Pomorze Gdańskie pod okupacją 1939–1945", publikacja pt.: "Polska Walcząca na Pomorzu. Struktury i ludzie konspiracji", red. Daniel Czerwiński, Mateusz Kubicki, Marcin Owsiński, IPN, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk-Sztutowo-Warszawa 2023. 

- Prezentacja wyników badań przedstawicieli kujawsko-pomorskiego środowiska historyków zajmujących się działalnością konspiracji na Pomorzu Gdańskim, wcielonym po inwazji niemieckiej z września 1939 roku na Polskę w skład III Rzeszy. Publikacja powstała po  wojewódzkich obchodach 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową i konferencji naukowej poświęconej wybranym aspektom dziejów Polski Walczącej na Pomorzu. Konferencja odbyła się w lutym 2022 roku w Muzeum Stutthof w Sztutowie (jej współorganizatorami były gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej). Ekspert: dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

- Artykuły portalu przystanekhistoria.pl

POSŁUCHAJ

26:16

Armia Czerwona ponownie na terenach Rzeczpospolitej (Jedynka/Przystanek historia)

 

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadziła: Dorota Truszczak 

Goście: dr hab. Rafał Reczek (dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu), Karol Starowicz (Biuro Rzecznika Prasowego IPN), dr Daniel Czerwiński (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku)

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 19.30 

qch/DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.