"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko?

Data publikacji: 15.01.2024 10:27
Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 13:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marek Hłasko
Marek Hłasko, Autor - Polona.pl
Marek Hłasko to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Stworzył takie dzieła jak "Ósmy dzień tygodnia", "Pierwszy krok w chmurach", "Palcie ryż każdego dnia". Choć żył zaledwie 35 lat, mógł pochwalić się bardzo burzliwym życiorysem. Decyzją Sejmu RP został jednym z patronów roku 2024. A 90. rocznica urodzin stała się pretekstem do wspomnień na jego temat. 
  • Marek Hłasko to autor m.in. takich powieści i opowiadań jak "Piękni dwudziestoletni", "Baza Sokołowska", "Pierwszy krok w chmurach" "Ósmy dzień tygodnia" i "Sonata marymoncka", "Następny do raju", "Cmentarze", "Wszyscy byli odwróceni".
  • Pisarz urodził się w 1934 roku w Warszawie, jego dzieciństwo przypadło na czasy wojny, okupacji i powstania warszawskiego.
  • Gdyby żył, w tym roku Marek Hłasko obchodziłby 90. urodziny. Pisarz jest jednym z patronów 2024 roku.

Kim był Marek Hłasko

Marek Hłasko był jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy w powojennej Polsce. Był też czołowym rodzimym przedstawicielem literatury noir, a jego dzieła stawały się kanwą filmów w kraju i za granicą - należą do nich "Ósmy dzień tygodnia" (reż. Aleksander Ford), "Pętla" (reż. Wojciech Has), czy zrealizowany na podstawie powieści "Następny do raju" film "Baza ludzi umarłych" (reż. Czesław Petelski).

W przypadku ostatniego filmu Hłasko - po konfliktach z reżyserem - nie zgodził się na umieszczenie swojego nazwiska. Ten epizod doskonale wpisuje się w wyrazisty wizerunek pisarza. To wizerunek buntownika i nonkonformisty. Człowieka o wielkiej inteligencji, o wielkim talencie, ale jednocześnie człowieka skomplikowanego. Za swoją bezkompromisowość był zwalczany przez socjalistyczną władzę. 

POSŁUCHAJ

24:02

"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Dlaczego Hłasko nazywany był "polskim Jamesem Deanem"?

Choć Marek Hłasko nazywany był polskim Jamesem Deanem, nie jest prawdą, że od początku świadomie naśladował image amerykańskiego aktora. - W gruncie rzeczy jest zabawnym zbiegiem okoliczności ich niesłychane fizyczne podobieństwo. Marek stosował te swoje pozy, jeszcze zanim filmy Jamesa Deana ukazały się w Polsce. A później już wszyscy go porównywali - zwracał uwagę kuzyn i biograf Hłaski, Andrzej Czyżewski. 

YouTube/NINATEKA.PL

Marek Hłasko - produkt czasu wojny, głodu i terroru

Magdalena Mikołajczuk przypomina, że Hłasko sam w sobie przypominał literackiego bohatera, pełnego sprzeczności. - Wrażliwy, ale kreujący się na mocnego człowieka bliskiego prostym ludziom. Czytający mnóstwo książek, ale formalną edukację kończący na podstawówce. Wikłający się wciąż w skomplikowane relacje z kobietami i otoczony ludźmi, ale bardzo często samotny - wylicza. 

Urodził się w Warszawie i właśnie w stolicy spędził wojnę. Sam o sobie pisał jako o "produkcie czasu wojny, głodu i terroru". - Stąd bierze się nędza intelektualna moich opowiadań. Ja po prostu nie potrafię wymyślić opowiadania, które nie kończyłoby się śmiercią, katastrofą, samobójstwem czy więzieniem. Nie ma w tym żadnej pozy "na silnego człowieka" - cytuje prowadząca audycję.

---

Marek Hłasko w latach 50. XX wieku opuścił Polskę Ludową. Przez komunistyczną władzę był tępiony za to, że ówczesną rzeczywistość w swoich książkach przedstawiał w realnych barwach. Zmarł 14 czerwca 1969 w Wiesbaden (Niemcy). 

Zobacz też: 

W 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski (14 czerwca 2019) portal PolskieRadio24.pl opublikował serwis specjalny poświęcony pisarzowi.

Na stronie www.hlasko.polskieradio24.pl można posłuchać wywiadu, którego Marek Hłasko udzielił w 1958 roku, niedługo przed wyjazdem do Paryża. Opowiadał w nim o swojej twórczości, mówił, dlaczego pisze o miłości i o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, bronił się przed zarzutem nihilizmu, konstatował socjalistyczną rzeczywistość oraz zachwycał się współczesną prozą amerykańską.

W audycji również:

- teatralne recenzje Ewy Heine;

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 14.01.2024 r. 

Godzina emisji: 23.12

mg

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.