Jak będzie wyglądać dalsza pomoc dla Ukrainy?
Armia ukraińska stoi w obliczu niedoboru amunicji – ostrzegł minister obrony Ukrainy Rustem Umerow we wpisie na platformie X po rozmowie z szefem resortu obrony Francji Sebastienem Lecornu, który zaproponował utworzenie "koalicji artyleryjskiej" z udziałem 23 państw. Według Umerowa braki w amunicji na Ukrainie powodują, że przeciwstawienie się siłom rosyjskim jest "realnym i pilnym" problemem.
Czy mamy krytyczny moment wojny na Ukrainie? - Sytuacja jest rzeczywiście bardzo napięta. Możemy obserwować pewne przesilenie od najbliższych dni, tygodni. Zależeć będzie to, kto zdoła utrzymać w działaniach inicjatywę - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Ukraińcy są wyczerpani demograficznie i sprzętowo. Rosjanie naciskają z jasnym celem przejęcia inicjatywy i ukształtowania takiej sytuacji, która pozwoli im na rolowanie obrony ukraińskiej. To jest rzeczywiście bardzo niebezpieczny moment wojny - uważa ekspert.
Niemieckie pociski Taurus dla Ukrainy
Bundestag zagłosował w środę przeciwko dostawom niemieckich pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy, ale mimo to "spodziewam się, że otrzymamy wszelkie potrzebne nam wsparcie, w tym Taurusa" - powiedział wiceminister obrony Ukrainy Iwan Hawryluk w wywiadzie dla portalu gazety "Tagesspiegel".
- Cały czas obserwujemy swoisty konflikt wewnątrz niemieckiego establishmentu politycznego. Niemcy, wydaje się, że nadal chcą działać. Ukierunkowani są na działanie niekonsekwentne, pozbawione głębszej perspektywy - ocenia gość Jedynki. - Zainteresowani są już chyba w tej chwili utrzymaniem pewnych zdolności bojowych armii ukraińskiej, a jednocześnie cały czas obawiają się eskalacji zdecydowanych działań ze strony Rosji. Zwłaszcza że dostarczanie taurusów, czyli broni dalekosiężnej, byłoby przejawem tego rodzaju eskalacji - dodaje.
Poza tym w audycji:
- Rosja może mieć poważne problemy - Chiny zakręcają kurek z pieniędzmi. Chińskie banki państwowe zaostrzają ograniczenia wobec rosyjskich klientów. Wszystko po kolejnych sankcjach USA, którymi zostały objęte firmy wspomagające Moskwę w napaści na Ukrainę. Rozmowa z Radosławem Pyffelem, analitykiem i znawcą Chin.
- Dziś mijają trzy lata od zatrzymania i osadzenia w łagrze Aleksieja Nawalnego. Rozmowa o protestach w Rosji i ruchach antywojennych na emigracji z jednym z liderów Otwartej Rosji, Atiomem Ważenkowem (wg Moskwy zagranicznym agentem ściganym listem gończym). Rozmowa z Maciejem Jastrzębskim.
- Prezydent Słowacji wystąpi w parlamencie w związku z przeprowadzonymi przez gabinet Roberta Ficy zmianami w wymiarze sprawiedliwości (chodzi o likwidację Urzędu Prokuratury Specjalnej walczącego z korupcją). Wieczorem w słowackich miastach protesty przeciwko proponowanym zmianom. Korespondencja Wojciecha Stobby.
- Nowozelandzka parlamentarzystka zrezygnowała z mandatu po tym, jak kilkukrotnie została przyłapana na kradzieżach w sklepach z ubraniami. Norweski parlamentarzysta ukradł okulary ze sklepu na lotnisku, a kolejny przypadek odnotowano we Włoszech. O niecnych przypadkach europejskich polityków. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Radosław Pyffel (analityk, znawca Chin)
Data emisji: 18.01.2024
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans