Piosenki związane ze styczniowymi rocznicami w dziejach Polski, cz. 2

Data publikacji: 23.01.2024 13:40
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 13:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
 21 stycznia obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin ludowego trybuna: Wincentego Witosa
21 stycznia obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin ludowego trybuna: Wincentego Witosa, Autor - Zbiory NAC
Druga połowa stycznia obfituje w liczne rocznice, m.in. 21 stycznia obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin ludowego trybuna: Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, polityka wybitnego i wielce zasłużonego dla naszej niepodległości. Styczniowe rocznice wspominaliśmy w audycji "Wieczór z historią". 

23 stycznia - mija 241 lat od drugiego rozbioru Polski - tego bez udziału Austrii… Dzień wcześniej świętujemy 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Obie te daty są ze sobą mocno związane; wszak bez rozbiorów nie byłoby powstań, które z kolei znane są nam powszechnie z grafik i obrazów Artura Grottgera. Ten niezwykle płodny rysownik i malarz - który zmarł w wieku zaledwie 30 lat -  zostawił po sobie ogromną spuściznę, dzięki której zasłużył na miano kronikarza Powstania Styczniowego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27 stycznia obchodzony jest co roku Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. 

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta.

W audycji przypomnieliśmy dramat więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, ale również szczyt zbydlęcenia hitlerowskiej III Rzeszy: obóz koncentracyjny dla dzieci polskich na ulicy Przemysłowej w Łodzi.

POSŁUCHAJ

50:12

Piosenki związane ze styczniowymi rocznicami w dziejach Polski, cz. 2 (Wieczór z historią/Jedynka)

 

Czytaj więcej: 

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 23.01.2024 r. 

Godzina emisji: 0.10

ans

Jedynka w drodze
Jedynka w drodze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.