Kiedy powstał Nowy Sącz?
Nowy Sącz to jedno z najstarszych miast Małopolski. Lokowane ponad 730 lat temu, wciąż jest wiernym i bezcennym świadkiem historii naszego kraju. W środę (24.01) tamtejsze Muzeum Okręgowe zmienia swoją nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej. - Pierwsze koncepcje gromadzenia zbiorów zrodziły się w umysłach wybitnych sądeczan, którzy ok. 1850 roku rozpoczęli prace nad budową kolekcji - przypomina dyrektor, Robert Ślusarek.
Jak rozpoczęła się historia muzealnictwa na Sądecczyźnie?
Początkowo uwagę poświęcono historii naturalnej, a w dalszej kolejności skupiono się na pamiątkach historycznych i archeologicznych dziejach Nowego Sącza i Sądecczyzny. - Biorąc pod uwagę oddziaływanie i mecenat artystyczny klarysek, to warto podkreślić, że święta Kinga występuje w pierwszych dokumentach i ma władztwo niemal biskupie na tym terenie - analizuje gość "Kulturalnej Jedynki".
Ten wizerunek regionu był niezwykle ważny przede wszystkim dla Polski odradzającej się po rozbiciu dzielnicowym. - To za sprawą św. Kingi, jak również za sprawą biskupów krakowskich doszło do kanonizacji św. Stanisława w Asyżu. My tym się zajmujemy, jesteśmy depozytariuszami tej historii jako muzeum, które instytucjonalnie istnieje od 1909 roku - tłumaczy rozmówca Jakuba Domoradzkiego.
YouTube/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Czym jest Muzeum Ziemi Sądeckiej?
Nowosądeckie muzeum jest placówką wielooddziałową. Cztery znajdują się w obrębie miasta i są to: Gmach Główny mieszczący się w zabytkowym budynku dawnego Banku Austro-Węgierskiego, Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, Sądecki Park Etnograficzny oraz Miasteczko Galicyjskie. - Natomiast poza Nowym Sączem znajduje się Muzeum Lachów Sądeckich, Muzeum Nikifora oraz Muzeum Pienińskie - wylicza prowadzący.
Warto pokreślić interdyscyplinarność tego miejsca. - Zajmujemy się archeologią, historią, historią kościoła, historią mecenatu, historią ludową, sztuką nieprofesjonalną. (...) Ta twórczość rzeźbiarzy ludowych i malarzy również jest w orbicie naszych zainteresowań. To pokazuje skalę rozbudowy miasteczka galicyjskiego - podkreśla Robert Ślusarek. Wykreowano tu przestrzeń, która znikła już z pejzażu Małopolski.
YouTube/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Od autonomii galicyjskiej po twórczość Bolesława Barbackiego
Kluczowym okresem dla historii Nowego Sącza był czas autonomii galicyjskiej, a także późniejsze lata II Rzeczpospolitej. O tym okresie opowiada wystawa stała w Gmachu Głównym. - Dzięki rozwojowi Kolei Transwersalnej (otwarta w roku 1884 - red.) miasto uzyskało drugie życie - podkreśla dyrektor placówki, przypominając jednocześnie, że zniszczenia powstałe w wyniku wojen ze Szwedami i zaborów były ogromne.
W kontekście Nowego Sącza warto wspomnieć postać Bolesława Barbackiego, malarza i społecznika. Swoje życie poświęcił dla ojczyzny i wartości, z których nie chciał zrezygnować w czasie okupacji niemieckiej. - To bardzo ważna postać będąca wyróżnikiem. Pokazuje skalę mecenatu kulturalnego i życia artystycznego w mieście. Powstawały teatry robotnicze, powstawały dzieła dobroczynne - wyjaśnia gość Jedynki.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Gość: Robert Ślusarek (dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu)
Data emisji: 23.01.2024 r.
Godzina emisji: 23.39
mg
kor-wm