Niezwykłe przedmioty na licytacji
Na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiono m.in. pióro, którym ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podpisała wniosek o część pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. To także barierka, która niedawno stała przy ul. Wiejskiej w Warszawie, oraz wspólny obiad, który na aukcję wystawił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Dużą popularnością wśród licytujących cieszy się także auto, które w 2017 roku brało udział w kolizji z kolumną rządową w Oświęcimiu. Jak mówi Jerzy Owsiak, przyjaciele WOŚP odrestaurowali słynnego fiata Seicento specjalnie z powodu zbliżającego się finału. - Do tego samochodu w dniu finału dołączymy jeszcze piękną broszkę i to będzie cały komplet - mówi Jerzy Owsiak.
Przeżycia i przygody
Poza przedmiotami można licytować też przeżycia czy przygody, w tym wyprawę nad Biebrzą, wystawioną do licytacji przez WWF Polska. Wyprawa odbędzie się 19 i 20 kwietnia, a to świetny czas, by wśród rozlewisk obserwować czajki czy bataliony, które akurat wtedy odbywają gody. Jak zapewnia Marek Pękalski z WWF Polska, w trakcie wyprawy zobaczymy też inne zwierzęta.
- Rozlewiska nad Biebrzą to w tym okresie bardzo atrakcyjne miejsce przyrodniczo. Zaprosimy zwycięzcę licytacji na taki nocny rejs po Narwi i Biebrzy, gdzie będzie można obserwować bobry, a kolejnego dnia skupimy się na ptakach - mówi.
PSA ponownie gra z WOŚP
Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego ponownie zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Odbędzie się zbiórka wśród obecnej załogi, a także przyjaciół stacji. Na aukcję wystawione są także przedmioty związane z działalnością polskiej placówki, także dość nietypowe.
Na internetowych aukcjach wystawione zostaną między innymi materiały promocyjne placówki oraz przedmioty codziennego użytku, jak szpila spinająca gąsienice jednego z pojazdów używanych na stacji. - PTS to amfibia, za pomocą której prowadzimy rozładunki statków. Przez kamieniste podłoże dość często zdarzają się awarie i zerwania gąsienic w pojeździe. Szpilki od gąsienic są takim gadżetem, który dla znawców tematu jest przedmiotem wyjątkowo atrakcyjnym - mówi doktor Dariusz Puczko z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Tytuł audycji: W samo południe
Materiał: Przemysław Lis
Data emisji: 23.01.2024
Godzina emisji: 12.36
IAR/ans
kor-wm