16-dniowe szkolenia
Akcja "Ferie z WOT" jest prowadzona we wszystkich oddziałach Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie kraju. Skierowana jest do wszystkich pełnoletnich uczniów i studentów, którzy mają zimową przerwę w nauce. - Szkolenie wojskowe trwa 16 dni i kierowane jest dla osób, które nigdy nie były w armii, nie miały styczności z bronią - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. - Te osoby, które dotrwają do końca, które przejdą całość szkolenia, kończą złożeniem przysięgi wojskowej. Kierowane jest ono dla uczniów, którzy ukończyli 18. rok życia, dla nauczycieli, dla studentów, gdyż właśnie te grupy społeczne w okresie ferii zimowych dysponują większą ilością czasu wolnego - podkreśla.
Każdy dzień szkolenia to intensywny, kilkunastogodzinny trening. - Od drugiego dnia zaczyna się typowo wojskowe szkolenie. Dużo taktyki, pokonywania terenu różnymi sposobami, dużo zajęć. To szkolenie daje nam to, że mamy opanowane m.in. podstawy strzelectwa - dodaje gość Jedynki.
"Ferie z WOT" w Rzeszowie już w ten weekend!
Magdalena Mac - rzeczniczka prasowa 3 Podkarpackiej Brygady WOT - w "Bezpiecznej Jedynce" opowiada o ruszającej w ten weekend akcji w Rzeszowie. - Już 27 stycznia rozpocznie się 6. edycja projektu "Ferie z WOT. Wzbudza on zainteresowanie wśród ochotników, którzy mają przerwę między nauką - czyli uczniowie, studenci, nauczyciele, a także rodzice. (...) Tę przerwę zimową można wykorzystać na to, by wstąpić na nieznany dotychczas ląd i poznać podstawy wojskowości - mówi.
Po 16-dniowym szkoleniu odbywa się przysięga wojskowa. - W tym roku odbędzie się ona 11 lutego na rynku w Rzeszowie - informuje rzeczniczka. - Podczas "Ferii z WOT" również mogą zgłosić się ochotnicy, którzy służbę zawodową zakończyli i odbędą szkolenie podstawowe, wyrównawcze, a następnie będą mogli służyć jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - dodaje.
Będzie więcej w Polsce
Jak wynika z założeń projektu rozporządzenia, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje powołać dwukrotnie więcej żołnierzy aktywnej rezerwy. Resort planuje też przeszkolić do 200 tysięcy żołnierzy rezerwy i nadal zwiększać liczbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która ma wzrosnąć do 41 tysięcy.
W audycji Patryk Kuniszewicz pytał uczestników, po co przyszli na szkolenie, czego oczekują od tych szesnastu dni. Wiele z tych umiejętności będzie przydatnych w cywilu, na co dzień, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz
Goście: ppłk Robert Pękala (rzecznik prasowy Dowództwa WOT), Magdalena Mac (rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady WOT), uczestnicy szkoleń
Data emisji: 26.01.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
ans, kor-wm