Narodowe Centrum Kultury upamiętniło przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta (17 października 1924 - 28 lipca 1998) muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47. Mural przedstawia postać wybitnego poety oraz fragment jego wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
Na muralu można przeczytać słowa: "...bądź odważny, gdy rozum zawodzi bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy". Realizacja jest malarską interpretacją zdjęcia Herberta z 1963 roku, autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej. Autorką muralu zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio jest Magdalena Kaczanowska.
Z okazji jubileuszu NCK przygotowało także kalendarz na rok 2024 zawierający cytaty z twórczości Herberta i rysunki inspirowane jego podróżami po Europie. Do nabycia jest również monografia pt. "Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki" pod redakcją Tomasza Korpysza i Wojciecha Kudyby, która odwołuje się do bogatej korespondencji poety z wybitnymi przedstawicielami świata kultury.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Patroni literaccy roku 2024
Wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury: "Jan A.P. Kaczmarek - Marzyciel" (26.01-18.02)
Jan A.P. Kaczmarek to kreator, organizator życia kulturalnego i opiekun młodych artystów. To kompozytor filmowy i teatralny, autor wielkich form wokalno-instrumentalnych i laureat Oscara. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Transatlantyk" i światowiec, który z lekkością porusza się między Ameryką a Europą, sztuką a biznesem, filmem a muzyką.
Wystawa jest audiowizualną przestrzenią - wyróżnia warstwę emotywną, korespondując z dziełami kompozytora i z jego aktywnością organizacyjną. Obok partytur, dokumentów zaświadczających o procesie twórczym, pamiątek z wielu lat życia i działalności artystyczne, można zobaczyć jego instrumenty muzyczne i nagrody. A towarzyszy nam on sam, opowiadający o swoich projektach.
Konkurs na pracę doktorską z zakresu nauk o kulturze
Narodowe Centrum Kultury jest organizatorem Konkursu na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze. W 2022 roku - konkurs jest organizowany co dwa lata - do XV edycji konkursu zgłoszono 21 prac doktorskich z następujących dziedzin: kulturoznawstwa, etnologii, etnografii, antropologii kultury, socjologii kultury, psychologii międzykulturowej oraz etnomuzykologii. Niebawem kolejna odsłona przedsięwzięcia.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Narodowe Centrum Kultury przygotowało zestaw materiałów edukacyjnych promujących czytanie i stanowiących mini-przewodnik dla dzieci i młodzieży w zakresie korzystania z zasobów bibliotek.
Pakiet, który od 3 stycznia będzie można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej NPRCz 2.0, zawiera plakat, materiały ilustracyjne do mediów społecznościowych, kartę z wyzwaniem Czytelnicze bingo oraz dyplom dla uczestników.
Ważnym elementem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 jest konkurs dotacyjny BLISKO. W poprzednich trzech edycjach projektu 142 biblioteki publiczne-beneficjenci BLISKO otrzymali łączne wsparcie w wysokości 16,5 mln zł.
Celem konkursu jest wzmocnienie roli bibliotek publicznych jako "trzeciego miejsca" - lokalnego ośrodka życia społecznego, stanowiącego centrum dostępu do kultury i wiedzy oraz integrującego społeczność. W ramach BLISKO wspierane są biblioteki publiczne w podnoszeniu kompetencji ich pracowników oraz budowaniu i wzmacnianiu lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60 proc. - budżet państwa, 40 proc. - wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.
Rocznik Kultury Polskiej 2023
Tematem przewodnim ósmej edycji "Rocznika Kultury Polskiej" jest praca w kulturze. W publikacji, opatrzonej wstępem dyrektora Narodowego Centrum Kultury, znajdują się artykuły charakteryzujące szeroko rozumianą pracę w sektorze kultury.
Zebrane w "Roczniku" teksty, przygotowane przez pracowników kilkunastu instytucji, poświęcone są przede wszystkim pracownikom sektora kultury, rozwojowi i podnoszeniu kompetencji oraz statystyce zatrudnienia w instytucjach kultury.
Nowa publikacja NCK: "Widzimy się w Polsce" Katarzyna Walecka, Kinga Wojtas
Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury przygotowało nową publikację dla dzieci i młodzieży. Prezentując w niej dorobek artystyczny, etnograficzny, folklorystyczny i kulturowy różnych regionów Polski, zachęca do poznawania i zwiedzania naszego kraju. Warto nie tylko dotrzeć do ciekawych miejsc, historii czy tradycji, lecz także zaczerpnąć pomysły do własnych podróży i eksploracji swojej okolicy.
Nowe wydanie kwartalnika "Kultura Współczesna: Małomiasteczkowość"
Miasteczko to określenie bardzo szerokie. Sięgając po nie, mamy na myśli miejscowość o określonej liczbie mieszkańców, ale też krainę mityczną. Fascynuje nas, gdy zaczytujemy się w powieściach, opowiadaniach, reportażach na ich temat czy tworzymy namiastkę małomiasteczkowości choćby w ogródkach działkowych.
W czasach cyfrowej komunikacji i "planetarnej urbanizacji" miasteczka i ich mieszkańcy są coraz częściej w centrum zainteresowania twórców i badaczy kultury.
Zapowiedź Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które zostało ustanowione przez UNESCO, aby przypomnieć o bogactwie i różnorodności językowej świata i podkreślić jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest także ochrona języków ojczystych, zwłaszcza tych zagrożonych i ginących, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Paweł Lekki
Data emisji: 28.01.2024 r.
Godzina emisji: 17.07
Jedynka/NCK/IAR/kk
Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Niezwykły mural w centrum Warszawy - Jedynka - polskieradio.pl