Cyfrowy bliźniak miasta. Jak wpłynie na transformację energetyczną?

Data publikacji: 30.01.2024 21:20
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 12:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym jest cyfrowy bliźniak miasta?
Czym jest cyfrowy bliźniak miasta?, Autor - metamorworks/shutterstock
Projekt DigiTwins4PEDs to nowatorski program komputerowy, który pozwoli opracować cyfrowego bliźniaka miasta. Celem naukowców jest ochrona klimatu i produkcja zielonej energii. - Chcemy stworzyć narzędzie i przekazać to, co nauka powinna robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Paweł Bogusławski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  • Projekt DigiTwins4PEDs jest realizowany przez naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  • Dzięki symulacji komputerowej cyfrowy bliźniak miasta ma przynieść scenariusze dotyczące konkretnych lokalizacji, aby stworzyć model miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonej przyszłości energetycznej.
  • Uzyskane informacje mają być poradnikiem dla instytucji państwowych, samorządowych i mieszkańców.
  • Polscy naukowcy współpracują przy projekcie z partnerami z Niemiec, Austrii i Holandii.

- Stworzenie dobrej jakości cyfrowego bliźniaka jest zadaniem dosyć trudnym, bo nie chodzi tylko o wizualizację budynków i miasta, ale też o wykonywanie różnego rodzaju analiz przestrzennych na takim modelu. Sam wygląd to nie wszystko, tam jest jeszcze sporo różnych rzeczy, tj. funkcjonalność elementów modelu, obiektów i wiele innych składników, które pozwalają później na zaawansowaną analizę - zauważa dr hab. Paweł Bogusławski, kierownik projektu.


POSŁUCHAJ

25:19

Cyfrowy bliźniak miasta. Jak wpłynie na transformację energetyczną? (Jedynka/Eureka)

Symulacja zużycia energii przez budynki

Naukowiec wyjaśnia, że w projekcie będzie symulowane zużycie energii przez budynki, ich grupy, instytucje czy fabryki.

- W projekcie będziemy głównie skupiać się na stworzeniu cyfrowego bliźniaka dla miasta Wrocław. Analiza, która będzie wykonywana, jest udostępniania przez naszych partnerów z Niemiec, natomiast naszym zadaniem będzie przekazanie wyników analiz naszym odbiorcom, czyli miastom, specjalistom, a także ludności - mówi dr hab. Paweł Bogusławski.

Zobacz także:

Co jest głównym celem projektu?

Projekt DigiTwins4PEDs wystartował w listopadzie ub. roku. - Mamy jeszcze ponad 2 lata na przygotowanie modelu i analiz. Mogę zdradzić trochę tajemnicy, że ten model już powstaje i jest dość zaawansowany - komentuje dr hab. Paweł Bogusławski.

- W zasadzie każde miasto możemy ogarnąć tym przedsięwzięciem, natomiast my będziemy skupiać się na mniejszych jednostkach: dzielnicach i kwartałach, czyli będzie to zbiór kilkunastu lub kilkudziesięciu budynków. Mamy ambicje w tym projekcie, żeby wykonać taką analizę dla całego miasta, aby wyznaczyć potencjalne dzielnice, które mogłyby być wzorowymi dzielnicami o dodatnim bilansie energetycznym - dodaje ekspert.

- Chcemy zaproponować pewne rozwiązania, pokazać jaki jest ich koszt, jaki jest okres zwrotu inwestycji i na tej podstawie przekonać społeczeństwo do inwestowania w odnawialne źródła energii. To chyba jedyny sposób, żeby dokonać transformacji energetycznej. Narzucanie czegokolwiek odgórnie nie przyniesie chyba większego skutku - kontynuuje gość Jedynki.

Poza tym w audycji:

Wilk, ryś i niedźwiedź a klimat. O pionierskim projekcie, który ma zbadać wpływ dużych drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia, na obieg węgla w przyrodzie, a tym samym na zmiany klimatu opowiada prof. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: dr hab. Paweł Bogusławski (Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), prof. Krzysztof Schmidt (Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży)

Data emisji: 30.01.2024 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS/pg

Klub książki
Klub książki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.