Dr Grzegorz Kaliński zwraca uwagę, że jeśli chodzi o fizyczne objawy, to meteoropatia charakteryzuje się m.in. bólami głowy, a także bólami gośćcowymi, czyli pochodzenia reumatycznego. Mogą również odzywać się stare kontuzje. Dolegliwości przeważnie pojawiają się przy niżowej, wilgotnej pogodzie.
- Mogą to też być dolegliwości psychiczne. Takie jak pogorszone samopoczucie, obniżony nastrój czy chandra, kiedy brakuje nam słońca przez wiele dni - dodaje ekspert.
Dlaczego jesteśmy nadwrażliwi na pogodę?
Skąd bierze się nadwrażliwość na zmieniające się warunki pogodowe? - Meteoropatia może być zarówno uwarunkowana genetycznie, wrodzona, ale również nabyta, np. na skutek niehigienicznego czy siedzącego trybu życia, zaniedbywania własnego organizmu… Meteoropatii mogą sprzyjać otyłość, przebyte kontuzje czy różnego typu choroby - zauważa dr Grzegorz Kaliński.
Na meteoropatię wpływają także zmiany klimatyczne, jak i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, samochodach, autobusach czy nawet centrach handlowych.
Kto jest podatny na meteoropatię?
Jak twierdzi dr Grzegorz Kaliński, na meteoropatię najbardziej podatne są małe dzieci, ponieważ ich systemy przystosowawcze nie są jeszcze do końca wykształcone.
- Z drugiej strony mamy osoby starsze i schorowane, których mechanizmy przystosowawcze są już zdegenerowane w pewien sposób na skutek starości. Wszyscy się starzejmy i niestety przychodzi taki wiek, że coraz częściej będziemy odczuwali przykre dolegliwości - tłumaczy.
Okazuje się, że meteoropatów jest więcej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Być może dlatego, że mężczyźni nie zwracają większej uwagi na to, jak się czują, czy po prostu nie przyznają się do tego.
A jak możemy sobie radzić z meteoropatią? Przede wszystkim powinniśmy korzystać z pogody, jaka by nie była. Warto wyjść na świeże powietrze i odpocząć na ławce, ale także uprawiać jakiś sport. Róbmy to nawet podczas deszczu, ponieważ w ten sposób przyzwyczajamy nasz organizm do panujących warunków pogodowych.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Grzegorz Kaliński (biometeorolog z IMGW)
Data emisji: 31.01.2024
Godzina emisji: 11.14
DS
mpkor