Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie blisko 230 tys. osób

Data publikacji: 02.02.2024 08:36
Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 10:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR)
Ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR), Autor - SM/Polskie Radio
Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, od 13 lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich służby w wojsku. - Zachęcam do tego, by nie lekceważyć tego obowiązku - powiedziała w radiowej Jedynce ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).
  • 1 lutego w całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa ona do końca kwietnia. Obejmie blisko 230 tys. osób.
  • Celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności - fizycznej i psychicznej - poszczególnych osób do pełnienia służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się rokrocznie w całym kraju. Obejmuje przede wszystkim kolejne roczniki mężczyzn, którzy kończą w danym roku 19 lat. Poza nimi kwalifikacji podlegają także ci ze starszych roczników, którzy z różnych względów nie przeszli jej w poprzednich latach.

Do kwalifikacji mogą zostać wezwane też kobiety posiadające przydatne w wojsku kwalifikacje - m.in. absolwentki studiów medycznych, psycholożki, informatyczki czy tłumaczki. Zgłosić się mogą również ochotnicy, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat, w tym kobiety, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.

Celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności - fizycznej i psychicznej - poszczególnych osób do pełnienia służby wojskowej.


Czytaj także:


Stawienie się jest obowiązkowe

Osoba podlegająca kwalifikacji otrzyma z wyprzedzeniem wezwanie, w którym określona będzie data, kiedy ma się stawić przed komisją. Stawienie się jest obowiązkowe. Za niedopełnienie tego obowiązku możliwa jest grzywna. Osoba, która nie stawi się przed komisją, może zostać doprowadzona tam przez policję.

Jeżeli z ważnych przyczyn dana osoba nie może pojawić się na badaniu, musi poinformować o tym organ odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, czyli odpowiedniego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, najpóźniej w dniu, na który dostała wezwanie. Osoba taka otrzyma nowy wyznaczony termin na stawienie się przed komisją.



Czytaj także:


Jak wygląda kwalifikacja?

Kwalifikacja odbywa się przed komisjami powiatowymi. W skład komisji wchodzi lekarz - przewodniczący komisji, psycholog oraz sekretarz. W jej pracach bierze udział także pielęgniarka lub ratownik medyczny.


Przed komisją przechodzi się badanie lekarskie i psychologiczne. Następnie otrzymuje się oznaczoną kategorię zdolności do służby wojskowej. Kategorie oznaczone są literami alfabetu:



Po otrzymaniu odpowiedniej kategorii osoba, która stawiła się przed komisją, otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy wojskowej. Dostaje również zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.


Kwalifikacja wojskowa Źródło: Zostań Żołnierzem/YouTube


Czytaj także:


POSŁUCHAJ

08:24

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie blisko 230 tys. osób (Ekspres Jedynki)

 

Audycja: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Gość: ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR)

Data emisji: 1.02.2024

Godzina emisji: 15.35

Jedynka/PAP/kk

kormp

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.