"Noc szpilek". Peruwiańska powieść o przyjaźni, zemście i dorastaniu w kraju pełnym przemocy

Data publikacji: 08.02.2024 10:10
Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 12:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Akcja "Nocy szpilek" dzieje się w Limie lat 90. XX wieku - mieście pełnym przemocy
Akcja "Nocy szpilek" dzieje się w Limie lat 90. XX wieku - mieście pełnym przemocy, Autor - Jess Kraft/Shutterstock
To znakomity thriller o dorastaniu, przyjaźni, zemście, brutalności i miłości, dziejący się w pełnej przemocy Limie lat 90. XX wieku. Mowa o powieści "Noc szpilek" Peruwiańczyka Santiago Roncagliolo - jednego z najważniejszych południowoamerykańskich pisarzy. 
  • "Noc Szpilek" to powieść Peruwiańczyka Santiago Roncagliolo - jednego z najważniejszych południowoamerykańskich pisarzy. 
  • To znakomity thriller o dorastaniu, przyjaźni, zemście, brutalności i miłości, dziejący się w Limie lat 90. XX wieku - mieście pełnym przemocy.
  • Santiago Roncagliolo w "Nocy szpilek" tworzy arcywciągającą fabułę, wnikliwy obraz targanej konfliktami Limy i całą galerię przekonujących postaci. 

Peru - kraj szarpany wojnami, przemocą 

Akcja powieści rozgrywa się na początku lat 90. XX wieku w Peru. Czterech kolegów ze szkoły prowadzonej przez jezuitów postanawia się zemścić na nauczycielce, z którą mają na pieńku, i jednocześnie udowodnić rówieśnikom, że nie są klasowymi ofermami. Okazuje się, że przekraczają granicę, zza której nie ma już powrotu do normalnego życia.

Oprócz historii czterech 15-latków w książce jest pokazana skomplikowana sytuacja Peru w latach 80. i 90., kraju szarpanego wojnami, przemocą. - Tło historyczne jest tutaj bardzo istotne. Rzecz dzieje się we wczesnych latach 90. XX wieku, czyli to jest czas, kiedy w Peru toczy się coś, co można nazwać wojną domową - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Pindel, tłumacz powieści. -  Musimy pamiętać, że Świetlisty Szlak to było coś znacznie więcej niż lewicowa partyzantka, która prowadziła swoją działalność. To był terroryzm w najczystszej formie, którego koncepcja polega na tym, żeby rozwalić społeczeństwo i obowiązujący system państwa, żeby na ruinach zbudować coś nowego - opowiada.

- "Noc Szpilek" to nie jest opowieść o Świetlistym Szlaku, tylko to jest tło tego wszystkiego, to, co w tej powieści się dzieje - zaznacza gość Jedynki.

okładka książki
okładka książki

Skomplikowane sytuacje społeczno-polityczne 

Autor powieści w prosty, ale bardzo intensywny sposób, pokazuje skomplikowane sytuacje społeczno-polityczne na przykładzie historii kilku rodzin. - Wynika to z tego, że autor pisze tak naprawdę o doświadczeniu swojego pokolenia. Jego bohaterowie są jego rówieśnikami - przyznaje rozmówca Magdy Mikołajczuk. - To jest zapis dorastania z potwornym konfliktem w tle, wspomnienia tej postaci znakomicie zarysowanej - ojca jednego z bohaterów - ale także takie proste rzeczy jak wychodzenie wieczorem z domu na miasto, co oczywiście jest typowym źródłem konfliktu między młodymi nastolatkami a ich rodzicami - dodaje. 


POSŁUCHAJ

28:51

"Noc szpilek". Peruwiańska powieść przyjaźni, zemście i dorastaniu w kraju pełnym przemocy (Moje książki/Jedynka)

 


Zemsta na nauczycielce 

W książce opisana jest sytuacja, jak 15-latkowie mszczą się na swojej znienawidzonej nauczycielce - pani Pringlin. - Jej portret psychologiczny stopniowo nam się wyłania, co czyni tę powieść bardzo udaną z punktu widzenia psychologicznego - zwraca uwagę rozmówca Magdy Mikołajczuk. - Na początku widzimy pewną, wydawałoby się typową, sytuację konfliktu między grupką nieokiełznanej młodzieży a rygorystyczną nauczycielką. Potem widzimy, że każdy ma swoje racje - stwierdza. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk 

Gość: Tomasz Pindel (tłumacz powieści) 

Data emisji: 7.02.2024 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans/kormp

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.