Zachodni politycy i wojskowi coraz częściej sygnalizują rosnące zagrożenie wybuchem konfliktu zbrojnego Rosja-NATO. Czy groźba jest realna, czy chodzi bardziej o ostrzeżenie kierowane do krajów Zachodu, by je zmobilizować do dalszego wspierania Ukrainy i by były gotowe do inwestycji w obronność?
Jak zwrócił uwagę w audycji "Więcej świata" dr Tomasz Pawłuszko z Instytutu Sobieskiego, "Europa musi myśleć scenariuszowo, a jednym ze scenariuszy jest, niestety, dalsza eskalacja konfliktu między Rosją a Ukrainą".
- Wyobraźmy sobie na przykład, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka choruje. Rosja oskarża Zachód, że ktoś go otruł. Wkracza na Białoruś i mamy armię rosyjską pod Białymstokiem. Takich scenariuszy jest mnóstwo. Państwa NATO muszą być przygotowane na rozmaite ewentualności - zauważył.
Gość radiowej Jedynki podkreślił, że "mobilizacja polityczna i militarna państw zachodnich jest potrzebna". - Zwłaszcza że przez ostatnie lata zaniedbywaliśmy ten temat. Zaraz minie 10 lat od czasu, kiedy na walijskim szczycie ustalono, że państwa członkowskie będą wydawać przynajmniej dwa procent PKB na obronność. Z ok. 30 państw NATO ok. 10-12 spełnia ten warunek - wskazał.
Gość audycji "Więcej świata" zapytany, czy Europa jest w stanie sama się obronić, stwierdził, iż "wydaje się, że jesteśmy zdani na Amerykanów". - To jest pokłosie niemądrej polityki europejskiej. Bardzo dużo mówiono, a niewiele robiono - zaznaczył. Jednocześnie zauważył, że "łączne wydatki na obronność europejskich członków NATO to ponad cztery razy więcej niż wydaje Rosja w tej chwili".
Poza tym w audycji:
- Senat USA ogłosił tekst ponadpartyjnej ustawy, dotyczącej zaostrzenia kontroli granicznych oraz pomocy dla Ukrainy i Izraela. Na te cele ma zostać łącznie przeznaczone 118 mld dolarów.
Gość: Michał Baranowski, German Marshall Fund
- Prawybory Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej w stanie Nevada służące wyłonieniu kandydatów przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA.
Relacja: Magdalena Skajewska
- W pożarach lasów w Chile zginęło już ponad 130 osób. Prezydent Gabriel Boric ogłosił żałobę narodową. Potężne pożary wybuchły jeszcze przed weekendem w środkowym Chile. Najtrudniejsza sytuacja była w mieście Viña del Mar, popularnym nadmorskim kurorcie liczącym 300 tys. mieszkańców.
Gość: prof. Grzegorz Kusza, Uniwersytet Opolski
- O konflikcie na linii Wołodymyr Zełenski - gen. Wałerij Załużny słychać od miesięcy. W najnowszym wywiadzie prezydent Ukrainy potwierdził, że myśli o zmianie na stanowisku naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych. Wojskowy nie jest jednak osamotniony, broni go na przykład mer stolicy Ukrainy, Kijowa, Witalij Kliczko.
Relacja: Maciej Jastrzębski
- Wizyta prezydenta Polski w Afryce Wschodniej. Andrzej Duda odwiedza Kenię, Rwandę i Tanzanię. W programie m.in. rozmowy dwustronne z przywódcami tych państw. Celem wizyty jest promocja polskiego biznesu i współpraca w zakresie bezpieczeństwa.
Relacja: Agnieszka Drążkiewicz
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 6.02.2024
Godzina emisji: 17.19
Jedynka/IAR/PAP/kk/wmkor