Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Jakie filmy nominowano?
Nominacje do 26. Polskich Nagród Filmowych "Orły" świadczą o popularności kina historycznego odwołującego się do różnych epok. Na czele "Kos" Pawła Maślony (16 nominacji), "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka (13 nominacji) i "Filip" Michała Kwiecińskiego (13 nominacji). Wysoko znalazły się również "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Znachor" Michała Gazdy i "Chłopi" Hugh Welchmana i DK Welchman.
Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, podkreśla, że polskie kino ma za sobą dobry rok. - Akademia, grupująca ponad 850 najlepszych polskich filmowców, ma celne oko. Ma dobrą, obiektywną i niezależną ocenę. "Orły" zawsze oceniały niezależnie od mód, koncepcji i trendów polityczno-historycznych - przekonuje. Dodaje, że historia pomaga nam opowiadać o współczesności.
Prowadzić dialog z publicznością
Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że w tzw. kategoriach zawodowych, jak scenografia, montaż czy dźwięk, głosują "koleżanki i koledzy z tych samych kategorii". - To jest pochwała profesjonalizmu, ale nie zawsze filmy mające najwięcej nominacji wychodzą z nagrodami. (...) Nominacje są wskazaniem branżowym, naszym rachunkiem sumienia, a "Orły" są przede wszystkim dla publiczności - zaznacza.
W ten sposób Polska Akademia Filmowa chce bowiem zwrócić uwagę na dzieła, które gościły w polskich kinach i zachęcić do ich odkrycia lub ponownego zobaczenia. - My przyznajemy nagrody po to, żebyśmy sami się dokształcali i podciągali do najlepszych. Z drugiej strony chcemy, żeby publiczność miała pełne poczucie, że zna to, co my uważamy za najlepsze. Że mamy dialog z publicznością - tłumaczy Jabłoński.
YouTube/Kino Helios Polska
Rosnąca popularność "Orłów"
Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych rozpoczął się 8 stycznia. W warszawskim Kinie Iluzjon można było zobaczyć 81 filmów fabularnych i dokumentalnych. - Nie ma w Polsce i na świecie innego festiwalu, na którym pokazywanych byłoby tyle filmów. Budzi coraz większe zainteresowanie. Rozmawiamy z osobami, które chcą organizować regionalne wersje - zdradza prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Wśród uznanych nazwisk, gwiazd polskiego kina, jest również miejsce dla młodych twórców. W tym roku w kategoriach "Odkrycie roku" i "Najlepsza reżyseria" nominowany został Grzegorz Dębowski ("Tyle co nic"). - Taka idea przyświecała mi, kiedy projektowałem Polskie Nagrody Filmowe. Wykluczyłem wtedy kategorię "Najlepszy debiut", bo stwierdziłem, że tworzenie takiego ograniczenia nie ma sensu. Debiutanci mogą wygrywać - podsumowuje Jabłoński.
YouTube/Polskie Nagrody Filmowe ORŁY
---
Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji "Orłów" nastąpi 4 marca 2024 r. Wcześniej, 29 lutego, dowiemy się, kto otrzyma Złotego Orła za osiągnięcia życia.
PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:
Najlepszy film
Najlepsza reżyseria
Najlepsza główna rola kobieca
Najlepsza główna rola męska
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
Najlepsza drugoplanowa rola męska
Najlepszy scenariusz
Odkrycie roku
Najlepszy film europejski
Najlepszy film dokumentalny
Najlepszy filmowy serial fabularny
Najlepsze kostiumy
Najlepsza muzyka
Najlepsza charakteryzacja
Najlepsze scenografia
Najlepszy dźwięk
Najlepszy montaż
Najlepsze zdjęcia
W audycji również:
- Omówienie premier tygodnia: "Dobrzy nieznajomi", "Priscilla", "Opadające liście", "Miłość jak miód".
- Rozmowy z aktorami występującymi w komedii romantycznej "Miłość jak miód" - z Edytą Olszówką, Rafałem Królikowskim, Mateuszem Rusinem.
- Odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałki; o filmie opowiedziała aktorka Sandra Drzymalska.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Martyna Podolska
Goście: Dariusz Jabłoński (prezydent Polskiej Akademii Filmowej), Łukasz Simlat (aktor), Bartłomiej Topa (aktor), Sandra Drzymalska (aktorka), Edyta Olszówka (aktorka), Rafał Królikowski (aktor), Mateusz Rusin (aktor)
Data emisji: 9.02.2024
Godzina emisji: 23.09