"Czemu jesteście zmieszani?". Dyrektor 15. Festiwalu Nowe Epifanie: bogaty i wielobarwny program

Data publikacji: 12.02.2024 10:00
Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 16:59
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
15. Festiwal Nowe Epifanie 2024. Wśród wykonawców zespół "Jerycho"
15. Festiwal Nowe Epifanie 2024. Wśród wykonawców zespół "Jerycho", Autor - Mateusz Marek/PAP
"Czemu jesteście zmieszani?" - pod takim hasłem w najbliższą środę (14 lutego) w Warszawie rozpocznie się 15. Festiwal Nowe Epifanie. Tematyka prezentowanych spektakli, filmów i koncertów ogniskować się będzie wokół spraw trudnych: chorób, cierpienia, śmierci i żałoby, co ma przysłużyć się kontemplacji czasu Wielkiego Postu. 
  • "Czemu jesteście zmieszani?" to hasło 15. Festiwalu Nowe Epifanie.
  • Tematyka spektakli, filmów i koncertów ogniskować się będzie wokół spraw trudnych: chorób, cierpienia, śmierci i żałoby. 
  • W ramach Festiwalu odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych: cztery spektakle teatralne, trzy koncerty i trzy filmy.
  • - Staraliśmy się, żeby program był bogaty i wielobarwny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie Paweł Dobrowolski. 

"Czemu jesteście zmieszani?"

Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie Paweł Dobrowolski mówi w "Kulturalnej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia, że tegoroczne hasło zaczerpnięte zostało z Ewangelii świętego Łukasza. - Pytanie "Czemu jesteście zmieszani?" Jezus stawia swoim uczniom zaraz po zmartwychwstaniu, w momencie kiedy przeszli oni coś bardzo traumatycznego: mękę, śmierć i zmartwychwstanie, właściwie trochę nie dowierzając w to, co się wydarzyło - zwraca uwagę rozmówca Martyny Podolskiej. 

- Na pewno to pytanie w jakimś sensie opisuje tę sytuację, ale myślę, że ono jest po prostu bardzo uniwersalne i często opisuje nasze uczucia, nasze przeżywanie. Jest to mieszanka bardzo skrajnych emocji, bardzo różnych emocji, z którymi się konfrontujemy - zaznacza dyrektor Festiwalu. Kiedy zdecydowaliśmy się, jakie spektakle zaprosić na tegoroczną edycję festiwalu, przyjrzeliśmy się, co jest ich wspólnym mianownikiem. To właśnie to hasło, to pytanie, które stawia Jezus uczniom, wydało się być idealnie opisujące wszystkie te rzeczy. Myślę, że ono jest zarówno właśnie jakby takie podkreślające pewne nasze wątpliwości, ale przede wszystkim też pozwalające na to, aby pewne rzeczy nie były jednoznaczne, żeby właśnie były zmieszane, żeby miały różne odcienie, żeby nie były takie zero-jedynkowe. Takie chyba są właśnie najczęściej nasze emocje, one się jednak zawsze przeplatają, często są skrajne. Chodzi o to, żeby sobie na to pozwolić, żeby nie mieć z tego powodu żadnych wyrzutów, żeby w tym zmieszaniu pozwolić sobie być. Myślę, że te spektakle pokazują właśnie ten rodzaj zagubienia - dodaje Paweł Dobrowolski. 

Bogaty program 15. Festiwalu Nowe Epifanie 

- Staraliśmy się, żeby program był bogaty i wielobarwny. Też tak zmieszany, jak nasze hasło, żeby się z tym rzeczywiście oswoić, pogodzić, ale też po prostu uznać i dać sobie prawo do takiego zmieszania w różnych kwestiach. Jestem przekonany, że te spektakle będą stanowiły świetny punkt wyjścia do rozmów i przemyśleń. Taki właśnie jest ten okres Wielkiego Postu - mówi. 

POSŁUCHAJ

19:17

"Czemu jesteście zmieszani?". Rozmowa z dyrektorem 15. Festiwalu Nowe Epifanie (Kulturalna Jedynka)

- Myślę, że największym pocieszeniem w trudnych sytuacjach jest to, że przeżywamy je wspólnotowo i teatr wydaje się być w tym sensie rzeczywiście idealnym medium do tego, aby konfrontować się z tymi emocjami. W jakimś sensie, w taki trochę laboratoryjny sposób, trochę nas słucha, jednocześnie mierząc się z tymi emocjami, ponieważ teatr wyzwala też w nas emocje poprzez właśnie takie jakby identyfikacje, utożsamienie się z bohaterami - ocenia gość Jedynki. - Chcemy, żeby spektaklom towarzyszyły dyskusje, spotkania ze specjalistami w dziedzinie przeżywania żałoby, opieki paliatywnej, żeby móc o tym rozmawiać, przyglądać się temu i oswajać w jakimś sensie te emocje, gdyż one są po prostu naturalną częścią naszej egzystencji - dodaje.

Festiwal Nowe Epifanie to nie tylko teatr. W sumie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych: cztery spektakle teatralne, trzy koncerty i trzy filmy.

W tym roku Festiwal zagości na deskach Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego, Teatru Collegium Nobilium, w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy", w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Wydarzenie potrwa do 24 marca.

Festiwal organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ponadto w audycji:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska 

Gość: Paweł Dobrowolski (dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie)

Data emisji: 11.02.2024

Godzina emisji: 23.11

kh/wmkor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.