Najnowsze dokumenty w archiwach londyńskiego Studium Polski Podziemnej odnalazł Tomasz Muskus. - Każda informacja na temat działalności Krystyny Skarbek jest cenna, ponieważ jest to osoba, która zapisała wspaniałą kartę przez cały okres wojny od 1939 roku - mówi prof. Rafał Habielski, historyk, badacz emigracji w polskim Londynie.
- Nadal jednak mało wiemy na temat jej działalności i myślę, że jakiś czas to jeszcze potrwa. Z tego powodu, że rząd brytyjski nie jest skory do tego, aby wpuszczać badaczy do archiwów służb wywiadowczych - dodaje gość Jedynki.
Skarbek chciała wracać do Polski
Kiedy wybuchło powstanie warszawskie, w sierpniu 1944 roku, Krystyna Skarbek była na Wyspach Brytyjskich. Chciała, żeby wydano jej zgodę na przerzut do Polski. Do tego jednak nie doszło. - Być może nie chciano, żeby znalazła się w Polsce, jeśli dysponowała kontaktami z podziemiem albo była przygotowywana do jakichś innych zajęć - zauważa prof. Rafał Habielski.
W końcu do Polski miała wyruszyć na przełomie 1944 i 1945 roku w celu wykonania misji. Jej zadanie odwołano. - Misja była, ale być może zdecydowano się na inną obsadę personalną. Zrzucony do Polski był Józef Retinger, który miał wejść w kontakt z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych w Polsce, próbować dowiedzieć się, jakie wpływy reprezentują sobą i jak odniosą się do nadciągającej armii sowieckiej. Ale to są jeszcze tajemnice archiwalne - kontynuuje ekspert.
Zobacz także:
Krystyna Skarbek i James Bond
Wiemy też o innych niezwykłych wyczynach agentki Krystyny Skarbek. Na przykład o przemyceniu przez polską zaśnieżoną granicę, przy minus 30 stopniach Celsjusza, mikrofilmu z planem inwazji niemieckiej na Związek Sowiecki.
Uważa się także, że Vesper - bohaterka pierwszej powieści o Jamesie Bondzie pt. "Casino Royale" autorstwa Iana Fleminga - to Krystyna Skarbek.
W audycji również:
Słońce na Ziemi, czyli przyszłość fuzji termojądrowej. Naukowcy z europejskiego konsorcjum EUROfusion, w tym także polscy badacze z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, zakończyli niedawno udane eksperymenty na urządzeniu przeznaczonym do badań nad fuzją jądrową - tokamaku JET (Joint European Torus), który znajduje się w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii.
To przełomowe informacje na drodze do praktycznego opanowania pozyskiwania energii z fuzji (syntezy) termojądrowej, tego samego procesu, który zachodzi w Słońcu. O tym dr hab. Agata Chomiczewska, profesor Instytutu.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: prof. Rafał Habielski (historyk, badacz emigracji w polskim Londynie), dr hab. Agata Chomiczewska (profesor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy)
Data emisji: 13.02.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS/wmkor