Jakie tytuły mogą zniknąć z listy lektur?
Lista lektur dla szkół podstawowych miałaby zostać odchudzona o takie tytuły jak "Powrót taty" i "Reduta Ordona" Adama Mickiewicza, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza, natomiast w szkołach średnich zniknąć mają m.in. "Odyseja" Homera, "Kronika polska" Galla Anonima, "Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza oraz "Romeo i Julia" Williama Szekspira.
Czy uczniowie lubią czytać lektury szkolne?
Tomasz Ziewiec, dyrektor jednej z warszawskich szkół, zwraca uwagę, że główną barierą w przypadku lektur bywa język. - Młodzież i dzieci otwarcie mówią, że nie rozumieją tekstów, które czytają. Może warto byłoby na lekcjach języka polskiego odnosić się do fragmentów lektur - proponuje rozmówca Klaudii Wasiek. Wiceminister edukacji dodaje, że obecna zmiana ma charakter "zredukowania podstawy programowej".
Oznacza to, że ze względu na formułę lista lektur nie może zostać wydłużona o żaden nowy tytuł, nie można też jednej lektury wymienić na inną. - Możemy tylko zmniejszyć ilość lektur, przesunąć daną lekturę na późniejszy okres nauki, wychodząc z założenia, że wtedy młodzież będzie do niej bardziej dojrzała. Względnie możemy przesunąć tytuł z podstawy programowej do rozszerzenia - tłumaczy Katarzyna Lubnauer.
Fb/Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czytaj też:
Kto powinien decydować o zmianach w liście lektur?
Polonistka Aneta Kuracińska przekonuje, że w tej sprawie konieczna jest rozmowa z nauczycielami i nastolatkami. - Oni najlepiej wiedzą, z jakim efektem udaje im się omawiać lektury, co dzięki tym tekstom udaje im się przekazać - podkreśla. Dodaje, że dla rozmowy o miłości do ojczyzny wystarczy kilka, a nie kilkanaście tytułów. - W szkole powinniśmy skupić się na umiejętności pisania, wypowiadania się, argumentowania, a nie odpytywania z treści tekstu - uważa.
---
Propozycje przedstawione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie mają charakteru ostatecznego, do 19 lutego można się skontaktować z resortem i przedstawić swoje propozycje zmian.
Audycja: "Ekspres Jedynki"
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Klaudia Wasiek
Data emisji: 13.02.2024
Godzina emisji: 15.23
mg/wmkor