Prabowo Subianto zostanie prezydentem Indonezji? "Zapowiedział kontynuację polityki swojego poprzednika"

Data publikacji: 14.02.2024 19:20
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 21:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Indonezji pokazują, że minister obrony Prabowo Subianto zdobył blisko 60 proc. głosów
Nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Indonezji pokazują, że minister obrony Prabowo Subianto zdobył blisko 60 proc. głosów, Autor - PAP/EPA/ADI WEDA
Wszystko wskazuje na to, że były minister obrony Indonezji, generał w stanie spoczynku, Prabowo Subianto będzie kolejnym prezydentem tego kraju. Według wstępnych wyników pokonał w pierwszej turze wyborów byłego ministra edukacji i gubernatora Dżakarty Aniesa Baswedana oraz byłego gubernatora Jawy Środkowej Ganjara Pranowo.

Oficjalne wyniki wyborów w marcu

Oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone dopiero w przyszłym miesiącu, ale z exit poll wynika, że na Subianto głosowało 55 proc. uprawnionych. Przeliczono już większość głosów. Aby zapewnić sobie prezydenturę, były minister obrony musi zdobyć ponad 50 proc. ogółu głosów i co najmniej jedną piątą głosów oddanych w ponad połowie 38 prowincji kraju.

- Wszystko wskazuje na to, że tak wysoki wynik w wyborach Prabowo Subianto zawdzięcza poparciu dotychczasowego prezydenta Indonezji, Jokowiego, który z oczywistych powodów poparł właśnie Prabowo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Mateusz Chatys z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. - Obecny prezydent Indonezji cieszy się poparciem rzędu ponad 70 proc., więc po dwóch kadencjach jest to bardzo duży sukces i niewątpliwie duża część jego zwolenników zagłosowała właśnie na Prabowo Subianto - wskazuje. 

Będzie kontynuacja polityki Jokowiego?

- Oficjalnie Prabowo Subianto zapowiedział kontynuację polityki swojego poprzednika. Niemniej jednak wszystko to zostało zaplanowane taktycznie. Najprawdopodobniej Jokowi namaścił sobie Prabowo z tego względu, że chce umocnić swoją pozycję w polityce i zbudować ród polityczny - podkreśla gość Jedynki. 

Ostateczny rezultat komisja wyborcza ma ogłosić najpóźniej do 20 marca. Gdyby jednak żaden z trzech kandydatów nie osiągnął progu połowy głosów, 26 czerwca odbędzie się dogrywka pomiędzy dwoma najlepszymi kandydatami.

- Z kampanii wyborczej możemy wnioskować, że Prabowo Subianto będzie kontynuował większą część polityki swojego poprzednika, m.in. możemy się spodziewać modernizacji sił zbrojnych, z racji tego, że miał bardzo długą karierę wojskową - podkreśla gość Jedynki. 

POSŁUCHAJ

34:39

Aby zapewnić sobie prezydenturę, Subianto musi zdobyć ponad 50 procent ogółu głosów i co najmniej jedną piątą głosów oddanych w ponad połowie 38 prowincji kraju. (Więcej świata/Jedynka)


Czytaj również: 


Poza tym w audycji: 

- Po odrzuceniu w zeszłym tygodniu warunków palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas dotyczących rozejmu Izrael przeprowadził naloty na Rafah, gdzie według ONZ przebywa 1,4 mln Palestyńczyków. Niektóre kraje wzywają Izrael do jak najszybszego wstrzymania operacji wojskowej w Rafah, aby "zapobiec jeszcze większej katastrofie humanitarnej". Tymczasem prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi spotkał się we wtorek w Kairze z dyrektorem CIA Billem Burnsem i premierem Kataru szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al-Sanim na rozmowy o rozejmie między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Rozmowa z dr. Jakubem Gajdą, politologiem z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. 

Państwa NATO w tym roku zainwestują w obronność 380 mld dolarów - zapowiedział Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny oznajmił, że spodziewa się, iż w tym roku 18 członków NATO osiągnie cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność - relacja Beaty Płomeckiej. 

- Francuskie służby wykryły rosyjską sieć dezinformacyjną składającą się z niemal 200 witryn internetowych i rozpowszechniającą narrację Kremla na temat inwazji na Ukrainę - poinformowało MSZ Francji. Takich doniesień jest coraz więcej. Dlatego ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego, czyli Francji, Niemiec i Polski zapowiadają walkę z rosyjską dezinformacją. Podczas spotkania w Paryżu politycy poinformowali o uruchomieniu specjalnego mechanizmu w tym celu. Materiał Macieja Jastrzębskiego oraz rozmowa z prof. Walentym Balukiem, dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Mateusz Chatys (Ośrodek Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego), dr Jakub Gajda (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), prof. Walenty Baluk (dyrektor (Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie)

Data emisji: 14.02.2024

Godzina emisji: 17.18

IAR/ans/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.