Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Audycje specjalne w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 25.02.2024 09:00
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 07:15
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Zniszczenia po ataku rosyjskich dronów w Odessie,
Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Zniszczenia po ataku rosyjskich dronów w Odessie,, Autor - PAP/Alena Solomonova
Mijają dwa lata, odkąd Rosja bestialsko napadła na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku rosyjski agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta, zabijając żołnierzy i cywilów. W związku z tym przypominamy Państwu, co się wydarzyło na froncie w ciągu ostatnich dwóch lat. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy okolicznościowe audycje, a także specjalny cykl przygotowany przez Macieja Jastrzębskiego.
  • 24 lutego 2024 minęły dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę.
  • Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.
  • Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

Po dwóch latach bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Podczas wojny, jak ocenił Bank Światowy, zniszczono lub uszkodzono dwa miliony mieszkań, co stanowi około 10 proc. ogółu zasobów mieszkaniowych, a także 8400 km dróg krajowych i prawie 300 mostów.

Polskie Radio - w dniu napaści armii rosyjskiej na Ukrainę - jako pierwsze w Polsce rozpoczęło emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim, by wesprzeć naszych ukraińskich sąsiadów. Można było usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia.

Jedynka przypomniała ostatnie 2 lata wojny

Od poniedziałku (19.02) Maciej Jastrzębski opowiadał o bohaterach zmagających się z najeźdźcą, zniszczonych miastach, exodusie uchodźców, zbrodniach wojennych oraz o wsparciu, jakiego Ukrainie udziela Polska i demokratyczny świat. Specjalny cykl emitowaliśmy od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 17.00, a w sobotę 8 odcinków już od godz. 6.00.

POSŁUCHAJ

03:22

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 1 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:32

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 2 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:25

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 3 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:37

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 4 (Jedynka)

  

POSŁUCHAJ

03:26

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 5 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:16

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 6 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:24

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 7 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:27

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 8 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:26

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 9 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:16

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 10 (Jedynka)

   

POSŁUCHAJ

02:41

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 11 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:15

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 12 (Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

02:52

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 13 (Jedynka)


POSŁUCHAJ

03:29

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 14 (Jedynka)

  

POSŁUCHAJ

03:26

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 15 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:23

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 16 (Jedynka)

POSŁUCHAJ

03:37

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 17 (Jedynka)

  

POSŁUCHAJ

03:34

"Dźwięki wojny". 2 lata rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cz. 18 (Jedynka)

 

W poniedziałek (19.02) zaprosiliśmy również słuchaczy na audycję specjalną, którą poprowadziła Martyna Podolska. Zaprezentowaliśmy w niej wywiad z Wasylisą Stepanenko - ukraińską dziennikarką, członkinią trzyosobowej ekipy, która przez pierwsze trzy tygodnie inwazji dokumentowała wydarzenia w Mariupolu i która z nagrań stworzyła wspólnie film dokumentalny "20 dni w Mariupolu". Film właśnie otrzymał brytyjską nagrodę filmową BAFTA w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz jest kandydatem do tegorocznych Oskarów, z ogromnymi szansami na wygraną. 

Gośćmi audycji byli również Mariana Kril, dziennikarka Polskiego Radia oraz dokumentalista, historyk, dziennikarz Taras Shumeyko, przebywający w Charkowie, z którymi rozmawialiśmy o dokumentowaniu zbrodni na Ukrainie oraz o przeżywaniu traum.

W piątek (23.02) tuż po 0.20 wyemitowaliśmy premierowo reportaż "Dla Polski i Ukrainy" autorstwa Macieja Jastrzębskiego. Jego bohaterem jest polski ratownik frontowy Damian Duda. Mężczyzna od niemal pierwszych tygodni konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję w 2014 roku pomaga rannym żołnierzom ukraińskim walczącym w Donbasie. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny 24 lutego 2022 roku wspiera ukraińskich żołnierzy na kilku odcinkach frontu, między innymi w rejonie Buczy. Damian Duda opowiada o służbie wolontariuszy ratowników, o życiu w okopach, o trudnych chwilach, ale i momentach radosnych przeżywanych na froncie.

"Give Peace A Chance"

Z kolei w godz. 9.00- 12.00 "Jedyne takie miejsce" [prow. Roman Czejarek] nadawało prosto z Krzemieńca. Wyemitowaliśmy również audycje specjalne.

Przez cały tydzień w pasmach publicystycznych Jedynki, jak w audycjach kulturalnych, muzycznych i aktualnościach pojawiały się materiały związane z wojną na Ukrainie.

Od godz. 12.00 zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "W samo południe" [prow. K. Grzesiowski, M. Strzałkowski]. W audycji m.in. o tym jak wygląda obecnie życie w Kijowie? Z jakimi problemami borykają się Ukraińcy w Polsce? Jak wygląda obecnie życie Ukraińców w ojczyźnie i poza granicami kraju, jak bardzo wojna odcisnęła na nich piętno, jak odnajdują się w gwałtownie zmienionej codzienności?

Gośćmi audycji byli: Damian Duda (medyk pola walki, odznaczony przez prezydenta Zełenskiego), Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz), Myroslava Keryk (historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski, prezeska Zarządu fundacji Ukraiński Dom), mer Kijowa - Witalij Kliczko, Łukasz Drewa (lekarz, założył Drewa Group, organizację, która niesie pomoc Ukrainie) 

Gośćmi audycji byli: 

Martyna Bildziukiewicz (szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją EU East StratCom Task Force),  prof. Andrew Michta (amerykański politolog, dyrektor Scowcroft Strategy Initiative Instytutu Atlantic Council), dr Witold Rodkiewicz (OSW), prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (UJ), prof. Katarzyna Zyśk (Norweski Instytut Studiów Obronnych - Szwecja i Finlandia w NATO), Bernard Guetta (francuski eurodeputowany, publicysta, komentator), dr Łukasz Adamski (Centrum Mieroszewskiego), Marek Horbań (prezes Pogoni Lwów), Malgorzata Olasińska-Hart (Polska Misja Medyczna), Monika Andruszewska (dziennikarka i korespondentka wojenna).  

Polskie Radio angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Polskie Radio od pierwszych godzin wojny, w geście solidarności i wsparcia, przeprowadziło wiele akcji i działań, by wspomóc uchodźców dotkniętych piekłem wojny. To m.in. 24-godzinne, specjalne programy w języku ukraińskim, uruchomienie anteny w języku ukraińskim, a także transmisja w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez nadajniki cyfrowe w technologii DAB+.

W serwisie YouTube PolskieRadio24.pl przez całą dobę w streamingu audio-wideo przekazywane były najważniejsze informacje związane z wojną na Ukrainie. Dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy na bieżąco przygotowywali serwisy informacyjne w języku ukraińskim.

W autorskim paśmie można było posłuchać podcastów "Cześć - uczmy się polskiego razem". Publiczny nadawca włączył się także w wiele akcji charytatywnych. Były to m.in. koncerty "To, co najpiękniejsze - Dzieciom".

Idea pamięci i pomocy Ukrainie towarzyszyła również koncertom "Matki Matkom" czy "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". W ramach działań organizowane były także licytacje, zbiórka środków na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie.

Czytaj także:

DS/ans

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.