Ilona Zakowicz przyznaje, że "średnia długość życia wydłuża się i to znacząco". Wzrost widoczny jest od 2022 roku.
- Jeśli chodzi o długość życia, która byłaby maksymalna, to eksperci twierdzą, że jest to 120-130 lat. Zapewne to perspektywa kilkudziesięciu lat, zdaniem przynajmniej tych, którzy zajmują się długowiecznością czy wręcz nieśmiertelnością - wyjaśnia ekspert Jedynki.
Jaka jest starość?
Starość ma różne wymiary, w tym także pewne niedogodności związane m.in. z chorobami. - Mówimy również o problemie samotności, który bardzo mocno doskwiera osobom starszym. Z drugiej strony możemy powiedzieć o takiej zmianie wizerunkowej czy zmianie stylu życia podczas starości, który obserwujemy np. u silver influencerów seniorów. Chodzą oni na siłownię czy też podróżują - mówi Ilona Zakowicz.
- Mówiąc o starości, trzeba wziąć pod uwagę, że tak naprawdę jest kilka pokoleń seniorów. Są osoby na przedpolu starości w wieku powyżej 50-55 lat, ale także osoby we wczesnej starości, tj. 60 i 65+. To są zupełnie inne pokolenia, mające też inne potrzeby i możliwości niż np. 80- czy 90-latkowie. Dlatego mówiąc o szansach i perspektywach, musimy uwzględniać ogromną różnorodność tej subpopulacji - dodaje.
Postęp medycyny i zdrowy tryb życia
Według statystyk żyjemy coraz dłużej m.in. dzięki postępowi medycyny, ale nie tylko.
- To jest zasługa postępu medycyny, ale też faktu, że mamy coraz większą świadomość tego, jak duże znaczenie dla jakości naszego życia ma jego styl, a więc to, czy przestrzegamy diety, czy uprawiamy sport, czy jesteśmy osobami aktywnymi, samotnymi czy otaczamy się bliskimi. Jest wiele czynników, które sprawiają, że jakość życia u jednych jest wyższa, a u innych niższa - komentuje Ilona Zakowicz.
Czytaj także:
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Ilona Zakowicz (Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego)
Data emisji: 19.02.2024
Godzina emisji: 9.35
DS