Przepis na szczęście. Jak być zadowolonym ze swojego życia?

Data publikacji: 20.02.2024 14:28
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 15:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock/asife
- W psychologii częściej używamy w tym momencie terminu "satysfakcja z życia", czyli zadowolenie z tego, co mamy, jak żyjemy i kim jesteśmy - wyjaśnia dr Beata Rajba, psycholożka z Uniwersytetu Dolnośląskiego. Jak jednak dojść do momentu, gdy osiągniemy wspomniane zadowolenie?
  • Co wpływa na długotrwałe szczęście? Postanowili to sprawdzić naukowcy m.in. z Wielkiej Brytanii i Niemiec.
  • Według badań na nasz poziom szczęścia wpływają np. relacje z bliskimi. 

Podpowiedzią w poszukiwaniach satysfakcji z życia mogą być życzenia, jakie sobie składamy. W nich regularnie pojawia się "zdrowie". A jak wyjaśnia gość "Czterech pór roku", to jeden z czynników wpływających na odczuwanie szczęścia w życiu.

- On jest odpowiedzialny za to, że po siedemdziesiątce poziom szczęścia spada. Niestety zdrowie już niedomaga; ból staje się codziennością, mamy mniejsze możliwości. Efekt jest taki, że to taka dekada życia, gdy to szczęście leci na łeb na szyję - tłumaczy ekspertka.

Badania wskazują jednak, że najgorszym okresem do życia jest okres nastoletni. Jak tłumaczy dr Beata Rajba, w tym wieku odczuwamy najwięcej negatywnych emocji. Później z kolei poziom szczęścia rośnie. Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, kiedy osiągamy maksimum szczęścia. - Można powiedzieć, że najszczęśliwszą dekadą życia jest parę dekad: od 40 do 60 roku życia - wyjaśnia rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej.

Czytaj także:

Co ma pamięć do szczęścia?

Choć zdaniem ekspertów młodość nie jest najszczęśliwszym okresem życia, wiele osób miło wspomina te lata. Odpowiada za to nasza pamięć. Doświadczenia zmieniają się wraz z upływem czasu, szczególnie pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. - W tym momencie zaczynamy bardzo dobrze pamiętać wspomnienia z lat między 10 a 30 rokiem życia, ale tylko te dobre - opowiada dr Beata Rajba.

Co jest sekretem szczęścia?

Czynniki wpływające na satysfakcję z życia starali się ustalić badacze z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Naukowcy w tym celu badali zarówno dzieci, jak i seniorów. W obu przypadkach stwierdzono, że sekretem szczęścia są relacje z innymi.

- To muszą być dobre relacje. Najdłuższe badanie świata, które trwało 75 lat, obserwowało dużą grupę mężczyzn i pokazało, że jeśli mamy kogoś bliskiego, z kim możemy porozmawiać przez godzinę dziennie, to sprawia to, że nasz poziom szczęścia jest znacząco wyższy. I to jest właściwie ważniejsze dla naszej jakości życia niż na przykład poziom cholesterolu - tłumaczy gość "Czterech pór roku".


POSŁUCHAJ

08:14

W poszukiwaniu przepisu na szczęście (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: dr Beata Rajba (Uniwersytet Dolnośląski)

Data emisji: 20.02.2024

Godzina emisji: 9.37

qch/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.