Agnieszka Cubała: miłość jest potrzebna do przeżycia
Bohaterowie najnowszej książki Agnieszki Cubały doświadczyli miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. - Losy moich bohaterów pokazują, że ta miłość jest niezwykle potrzebna do przeżycia i do tego, żeby przetrwać tak bardzo trudny czas. Poza tym miłość daje nam siłę, daje nam nadzieję - mówi na antenie radiowej Jedynki Agnieszka Cubała. - Drugi człowiek jest też niesamowicie ważny i myślę, że ta książka pokazuje, że pomimo tego, że często sami sobie świetnie radzimy, to tak naprawdę do tego, żebyśmy czuli się dobrze, bezpiecznie, potrzebujemy drugiego człowieka, uczuć, emocji - uważa.
- Bohaterowie mojej książki opowiadają o tym, że skoro w tych takich strasznie trudnych czasach można było doświadczać tych pięknych uczuć, skoro oni się mogli otworzyć na tę miłość, odważyć na zakochanie się, to my również możemy. I skoro wtedy, w tych trudnych czasach, mogło być dobrze, to teraz też może być - dodaje.
Niezwykła opowieść Alicji Grabowskiej
Jak przeżyć pół wieku, nie wiedząc, czy jest się wdową czy nie? Jak sobie poradzić? Jak zadbać o siebie? Na te pytania odpowiedź przynosi jedna z bohaterek książki - Alicja Grabowska. - To jest rzeczywiście kobieta, która wzięła ślub dokładnie 24 czerwca 1939 roku. Po dwóch miesiącach jej mąż otrzymał mobilizację, był oficerem i w związku z tym znalazł się na Kresach II RP - opowiada autorka książki. - Ona przez 50 lat poszukiwała swojego męża, czekała na niego. Dopiero w latach 90., kiedy dostała oficjalne pismo od ambasady rosyjskiej z konsulatu, wiedziała, że jej mąż nie żyje. Wtedy poszła do fotografa, zrobiła piękną fotografię swojego męża, postawiła tę fotografię w najważniejszym miejscu w jej mieszkaniu i dopiero wtedy uwierzyła, że jest wdową - mówi.
Historia matki Romana Polańskiego
W książce opisana jest historia miłości rodziców Romana Polańskiego. - Matka była przepiękną kobietą, miała na imię Bella, ale mówiono na nią Bula. (...) Poznali się [rodzice Polańskiego - przyp. red] w bardzo romantycznych okolicznościach, ponieważ w Paryżu, aczkolwiek to rzeczywiście była taka historia związana z mezaliansem, bo ona pochodziła z bardzo bogatej rodziny, ale miłość była wielka - opowiada rozmówczyni Zbigniewa Krajewskiego.
Wśród bohaterów książki znajdują się znani poeci, pisarze i artyści, tacy jak Stanisława Fleszarowa-Muskat, Tadeusz Borowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiera Gran, Hanka Ordonówna, Witold Zacharewicz, a także rodzice reżysera Romana Polańskiego czy też osoby będące pierwowzorami bohaterów filmów "Popiół i diament", "Mała Moskwa" i "W zawieszeniu".
Czytaj również:
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Agnieszka Cubała (pisarka, autorka książki "Miłość bez jutra")
Data emisji: 25.02.2024 r.
Godzina emisji: 10.20
ans/mpkor