Sowie gody. O sekretach ptasich pohukiwań w zimowym lesie

Data publikacji: 22.02.2024 14:38
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 15:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ostatnich tygodniach zimy trwają sowie gody. To czas, w którym są one najbardziej aktywne.
W ostatnich tygodniach zimy trwają sowie gody. To czas, w którym są one najbardziej aktywne., Autor - Shutterstock/Mr.Music
Ostatnie tygodnie zimy to czas sowich godów. Podczas spaceru w lesie lub parku możemy wtedy usłyszeć samca tego gatunku, głośnym pohukiwaniem wabiącego samicę. 
  • W ostatnich tygodniach zimy trwają sowie gody. To czas, w którym są one najbardziej aktywne.
  • Nie wszystkie sowy klasycznie pohukują, np. płomykówka wydaje bardziej krzykliwe, skrzeczące odgłosy powtarzane sekwencjami. 
  • Sowy zakładają miejsca lęgowe w dość nietypowych lokalizacjach. 

Sowie gody 

Ostatnie tygodnie zimy to czas sowich godów. Przechodząc nocą przez park lub las, można usłyszeć głośno pohukujące samce, które szukają partnerek. - To jest ten okres, kiedy sowy samoczynnie odzywają się, a więc można w nocy usłyszeć takie nietypowe dla fauny dźwięki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Łapiński, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. - Większość sów ma aktywność nocną, chociaż są niektóre gatunki, które słychać również w dzień, jednak pośród innych głosów te sowie zanikają. Natomiast pośród ciszy nocnej ten głos się niesie bardzo daleko, jest bardzo wyraźny - dodaje. 

W Polsce występuje kilka gatunków sów, które mają różną aktywność oraz różne przywiązania siedliskowe. - Są sowy nazywane sowami leśnymi, ale też takie, które wybierają sobie miasta lub wsie jako miejsce do życia, czyli są całkiem blisko nas - przyznaje ekspert. 

"Sowy mają różne dźwięki" 

Jak wyjaśnia rozmówca Patryka Michalskiego, w tym czasie możemy usłyszeć samce. - Są to zwierzęta, które są bardzo terytorialne, a więc nie wpuszczają na teren swojego terytorium osobników tego samego gatunku i tej samej płci. Reagują bardzo agresywnie i ogłaszając przynależność swoją do danego terenu i do poszukiwania partnerki, wydają tzw. odgłos terytorialny - wyjaśnia Paweł Łapiński. - Te odgłosy są też inne. Jednym z gatunków, które używa różnych głosów, jest pójdźka, która w swoim repertuarze ma nawet głos, który może przypominać miauczenie kota - dodaje. 

Miejsca lęgowe sów 

Odnosząc się do miejsc lęgowych sów, przyrodnik wskazuje, że zakładają one je w miejscach dość nietypowych. - Sowy nie zakładają gniazd, tylko miejsca lęgowe np. pod stropodachami albo w otworach wentylacyjnych. Puszczyka, jedną z najbardziej popularnych sów, można spotkać w kominach, a np. płomykówki obierają na miejsca lęgowe wieże kościołów, dzwonnice czy średniowieczne zamki, ponieważ ptaki te wywodzą się z terenów skalnych, więc wybierają takie budowle, które przypominają skałę - dodaje. 

POSŁUCHAJ

06:17

Sowie gody. Pohukujące głośno samce szukają partnerek (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski 

Gość: Paweł Łapiński (dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych)

Data emisji: 20.02.2024

Godzina emisji: 15.20

ans/wmkor

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.