Światowy Dzień Walki z Depresją. "Najważniejsze, by nie zostawać samemu z problemem"

Data publikacji: 23.02.2024 13:03
Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 13:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Zachęcam dzieci i młodzież, by kontaktowały się z telefonem zaufania. Są też telefony do osób dorosłych; najważniejsze, żeby nie zostawać samemu z problemem - zaznacza Michalina Kulczykowska, psycholog i wieloletnia konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, opartych na badaniach przekrojowych, 0,3 proc. dzieci w wieku przedszkolnym zmaga się z depresją. Problem dotyczy 2 proc. dzieci w szkole podstawowej i 4-8 proc. dzieci w wieku 13-18 lat. WHO wskazuje, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji oraz zachęcenie chorych do leczenia. - Ten dzień jest ważny. W moim przekonaniu najważniejsza jest psychoedukacja. Im więcej będziemy o tym, mówić, tym większa będzie świadomość i chęć sięgania po pomoc. A im szybciej się po tę pomoc sięgnie, tym szybciej można uporać się z trudnościami - mówi Michalina Kulczykowska.

Czytaj także:

Depresja - choroba czy zaburzenie?

Gość audycji "W samo południe" wyjaśnia, że w odniesieniu do depresji terminów "choroba" i "zaburzenie" można używać zamiennie. - Możemy mówić o zaburzeniu gospodarki chemicznej mózgu czy problemie z receptorami. Natomiast warto podkreślać, że jest to choroba - mówi psycholog.

Jakie są objawy depresji?

Głównymi objawami choroby są m.in. przygnębienie i smutek, które utrzymują się przez dłuższy czas. - Nie chodzi o to, że to ma być kilka miesięcy i dopiero się zastanawiamy, czy sięgnąć po pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jeśli przez dwa tygodnie non stop utrzymuje się ten smutek, przygnębienie, apatia, brak siły i energii, to już jest sygnał, by sięgnąć po pomoc i choćby skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

- Pamiętajmy, że nie musimy iść od razu do psychiatry. Można najpierw iść do lekarza rodzinnego i skonsultować swój stan - wyjaśnia Michalina Kulczykowska.

Gdzie szukać pomocy?

  • 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od 15 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
  • 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
  • 800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 800 121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

POSŁUCHAJ

08:02

Światowy Dzień Walki z Depresją. "Najważniejsze, by nie zostawać samemu z problemem" (Jedynka/W samo południe)

 

Gość: Michalina Kulczykowska (psycholog, wieloletnia konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży)

Data emisji: 23.02.2024

Godzina emisji: 12.26

qch/wmkor

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.