Ekspozycja przedstawia fajansowe figurki jednej z najbardziej szacownych fabryk tego typu w Polsce. - Fajans przypomina porcelanę i miał ją w jakimś stopniu imitować - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Korpała, jedna z kuratorek wystawy. - Fajans ma grubsze ścianki i jeśli weźmiemy pod światło jakąś figurę czy naczynie, to nigdy ścianki nie są przeźroczyste, tak jak porcelana. Fajans jest takim rodzajem ceramiki, która początkowo miała być głównie użytkowa - wyjaśnia.
Produkcja tego typu naczyń była znana w Europie, - Nazwa wzięła się od miasta Faenza we Włoszech, gdzie już od średniowiecza upowszechniała się produkcja tych naczyń ceramicznych - dodaje kuratorka.
Fabryka w Pacykowie
Została utworzona ok. 1912 roku. Pacykowska fabryka, obok Ćmielowa, uważana jest za najważniejszą polską wytwórnię ceramiczną XX wieku. - W czasie I wojny światowej uległa zniszczeniu, w połowie lat 20. XX wieku wznowiono produkcję i ona istniała do początków II wojny światowej. Kiedy na te tereny wkroczyły wojska Związku Radzieckiego, wszystko zostało przerwane i nigdy ta produkcja nie została wznowiona - opowiada gość Jedynki. - Początkowo produkowano głównie naczynia użytkowe, ale szybko okazało się, że znacznie ciekawszym zajęciem było produkowanie dekoracyjnych figur. Były to zarówno zwierzęta, jak i kobiety - podkreśla.
Jak mogły wyglądać kobiety wyzwolone?
Na wystawie można podziwiać m.in. obiekty autorstwa Wilhelma Thomascha specjalnie zaprojektowane dla fabryki w Pacykowie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 8 marca.
- Wybór figur był podyktowany tematem kobiety wyzwolonej, a to wyzwolenie dotyczyło życia codziennego. Skoro zmieniła się sytuacja kobiet na rynku pracy, one zastępowały mężczyzn, którzy uczestniczyli w różnych zawieruchach wojennych, nie miały prawa dysponować własnym majątkiem, to one stanowiły tę siłę napędową kraju, więc ich pozycja w społeczeństwie się zmieniała - tłumaczy prof. Małgorzata Korpała. - Tych spraw nie widać w tej twórczości ceramicznej. To, co my możemy zobaczyć, to przedstawienia kobiet, które w jakimś stopniu ilustrują to, jak one w tamtych czasach wyglądały czy jak mogłyby wyglądać współczesne, nowoczesne, wyzwolone kobiety - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w programie:
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Paweł Lekki
Data emisji: 25.02.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
ans/mpkor