Cheops, Chefren i Mykerinos, czyli trzej władcy z IV dynastii, zbudowali swoje grobowce w XVII i XVI stuleciu przed naszą erą. Jak wiemy, piramidy były kiedyś gładkie i obłożone płytami, ale w ciągu wieków straciły swoje okładziny. Stąd też powstał projekt, by przywrócić świetność ścianom najmniejszej z piramid, należącej do Mykerinosa.
- Na pewno jest to projekt kontrowersyjny z tego względu, że dotyczy ikonicznego zabytku. Chodzi tutaj o renowację, która spowodowałaby, że ten zabytek wyglądałby zupełnie inaczej. Teraz jest on, można powiedzieć, taki żółtawy i widać rdzeń piramidy z wapienia gorszej jakości. Tylko na dolnych warstwach widzimy okładzinę z różowego granitu - mówi Szymon Zdziebłowski, archeolog, dziennikarz naukowy National Geographic Polska i national-geographic.pl.
Gość Jedynki przyznaje, że wykonanie okładziny sprawiłoby, iż piramida Mykerinosa "wyraźnie odróżniałaby się od dwóch pozostałych kolosów w Gizie".
Egipcjanie przystopowali prace
Czy tego typu zabiegi, biorąc pod uwagę wytyczne konserwatorskie, są dozwolone?
- Obecna doktryna konserwatorska jest dość ostrożna i raczej stara się za bardzo nie ingerować w zabytki. Ingerencja jest wtedy konieczna, gdy zabytkom grozi zniszczenie, czyli kiedy rozpadają się. W przypadku piramidy Mykerinosa to nie jest niezbędne - zwraca uwagę Szymon Zdziebłowski.
Jak się okazuje, Egipcjanie przystopowali trwające już prace. Ministerstwo Turystyki i Starożytności zauważyło, że wzbudziły one kontrowersje. - Dlatego powiedziało, że przez najbliższy, zdaje się, rok będą prowadzone prace studyjne i nie będą wykonywane prace inwazyjne - wyjaśnia archeolog.
Poza tym w audycji:
Odtworzenie strojów najważniejszych osób w królestwie średniowiecznej, chrześcijańskiej Makurii (dzisiejszy Sudan) to jedno z zadań kilkuosobowego, interdyscyplinarnego zespołu naukowców z UW i USWPS. Szaty władców, matek królewskich czy biskupów nie zachowały się do naszych czasów, ale znamy je dzięki słynnym malowidłom z katedry w Faras, które uratowała w latach 60. misja prof. Kazimierza Michałowskiego.
By sprawdzić, czy malowidła mogły odpowiadać rzeczywistości, badacze pokusili się o zrekonstruowanie barw i wzorów tkanin za pomocą tradycyjnych metod i naturalnych barwników. Ostatnim etapem będzie uszycie owych średniowiecznych strojów, co pozwoli ocenić ich formę, sposób drapowania i wygodę użytkowania.
Gość: dr hab. Dobrochna Zielińska - Katedra Archeologii Egiptu i Nubii Wydziału Archeologii UW.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Szymon Zdziebłowski (archeolog, dziennikarz naukowy National Geographic Polska i national-geographic.pl), dr hab. Dobrochna Zielińska (Katedra Archeologii Egiptu i Nubii Wydziału Archeologii UW)
Data emisji: 27.02.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
wmkor