Jednorazowe e-papierosy to olbrzymi problem wśród ludzi młodych. "Tytoń to tytoń, jest szkodliwy i kropka"

Data publikacji: 05.03.2024 12:53
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 11:11
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich jest sprowadzana z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich jest sprowadzana z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań, Autor - Aleksandr Yu/shutterstock.com
E-papierosy są najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku szkolnym. Do ich codziennego używania przyznaje się blisko połowa uczniów (47,6 proc.) - wynika z badania "Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej" zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej "Wdychasz czy oddychasz?".
  • 47,6 proc. uczniów, którzy wzięli udział w badaniu "Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej" zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej "Wdychasz czy oddychasz?" przyznało się do codziennego używania e-papierosów.
  • - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i my, lekarze, eksperci podkreślamy: każda forma używania tytoniu jest szkodliwa - zaznaczył w audycji "Cztery pory roku" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
  • W 2023 roku w Polsce sprzedano ok. 100 mln sztuk e-papierosów, z których niemal 90 proc. sprowadzana jest z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży e-papierosów.


76,7 proc. uczniów szkół podstawowych i średnich ma już za sobą inicjację nikotynową. 64,9 proc. przyznaje się do palenia lub używania wyrobów nikotynowych codziennie lub raz na jakiś czas. 47,6 proc. deklaruje codzienne używanie e-papierosów - wynika z badania.

Zapytani, po co sami ich używają, odpowiadają, że szukają sposobu na rozładowanie stresu (34 proc. wskazań). Stres jako motywator sięgania po nikotynę daleko wyprzedza inne powody w tym ciekawość (13 proc.).

Tytoń to tytoń. Jest szkodliwy i kropka

- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i my, lekarze, eksperci podkreślamy: każda forma używania tytoniu jest szkodliwa - zaznaczył w audycji "Cztery pory roku" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych

Zauważył, że opinie, które wskazują, że e-papierosy są lepsze, "zdrowsze" od zwykłych papierosów nie powinny być wytłumaczeniem ich używania. - E-papierosy, poza uzależniającą nikotyną, zawierają mnóstwo różnego rodzaju substancji, które są szkodliwe - zwrócił uwagę. 

- Te substancje działają szkodliwie na układ oddechowy. Powodują zwężenie dróg oddechowych, obturację dróg oddechowych, zwiększają niebezpieczeństwo zapalenia płuc czy oskrzeli, nasilają rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), astmę.

Działają źle kardiologicznie - zwiększają ciśnienie tętnicze, powodują tachykardię, tachyarytmię naszego serca (jeden z rodzajów zaburzeń rytmu pracy serca). Powodują więcej udarów i zawałów. Trwają badania nad ich wpływem na zapoczątkowanie i rozwój nowotworów w organizmie - wymienił dr Sutkowski.

Gość radiowej Jedynki podkreślił także, że e-papierosy często są wstępem do palenia tradycyjnych papierosów. To tzw. efekt otwartej furtki. - Zaczynamy od fascynującej inicjacji. E-papieros ładnie wygląda, ładnie pachnie - jest 15 tys. różnego rodzaju zapachów! Nie śmierdzimy, nie mamy żółtych palców - powiedział. 

Ta atrakcyjność e-papierosów ma też inne konsekwencje. Dane z badania wskazują, że co trzeci uczeń używający jednorazowego e-papierosa deklaruje, że zużywa go całkowicie zaledwie w dobę lub nawet krócej. Oznacza to, że niektóre dzieciaki przyjmują ogromne ilości nikotyny.

E-papieros jest urządzeniem elektronicznym działającym na zasadzie inhalatora nikotyny. PAP/Adam Ziemienowicz E-papieros jest urządzeniem elektronicznym działającym na zasadzie inhalatora nikotyny. PAP/Adam Ziemienowicz

Ministerstwo pracuje nad zakazem sprzedaży

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów umieszczono też projekt nowelizacji ustawy, która ma wdrożyć unijną dyrektywę o nowatorskich wyrobach tytoniowych z 29 czerwca 2022 roku (zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych).

W 2023 roku w Polsce sprzedano - według oficjalnych danych - ok. 100 mln sztuk e-papierosów, z których niemal 90 proc. sprowadzana jest z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań. 

POSŁUCHAJ

14:36

E-papierosy to olbrzymi problem wśród ludzi młodych. "Tytoń to tytoń, jest szkodliwy i kropka" (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Korzyści płynące z rzucenia palenia Ten plik jest gotowy do pobrania. PAP/Maria Samczuk Korzyści płynące z rzucenia palenia Ten plik jest gotowy do pobrania. PAP/Maria Samczuk

---

Badanie "Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej" zrealizowano w ramach kampanii edukacyjnej "Wdychasz czy oddychasz?", prowadzonej w szkołach podstawowych i średnich przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

Zostało ono przeprowadzone w okresie grudzień 2023 - styczeń 2024 r. na podstawie anonimowej ankiety wręczanej uczniom po wykładzie edukacyjnym na temat szkodliwości produktów z nikotyną. W badaniu wzięło udział 342 uczniów w przedziale wiekowym 13-19 lat, przy czym 80,1 proc. ankietowanych to młodzież niepełnoletnia.

Wdychasz czy Oddychasz? - Wybór należy do ciebie Źródło: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin/YouTube

Audycja:  Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Materiał: Maciej Walecki

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 5.03.2024

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/IAR/PAP/kk/wmkor

Kulturalna Jedynka
Kulturalna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.