Walka o nominację republikanów
W tej chwili Donald Trump ma ich 273, a jego rywalka Nikki Kaley 43. Dziś w 15 stanach do zdobycia będzie 865 delegatów, czyli ponad jedna trzecia z łącznej liczby 2429.
Dla wyborców Donalda Trumpa jedną z najważniejszych kwestii jest ochrona południowej granicy. "Miliony osób przekraczają nielegalnie naszą granicę. Bezpieczeństwo granicy jest dla mnie najważniejszą sprawą" - mówi zwolennik byłego prezydenta ze stanu Wirginia.
Nikki Haley przekonuje, że Amerykanie powinni porzucić Trumpa i Bidena i postawić na młodsze pokolenie polityków, które reprezentuje ona sama. "To jest czas, abyśmy dali wyraz temu, że Ameryka zasługuje na coś lepszego" - mówiła Halley. - To jest bardziej złożona sprawa, ponieważ nie jest zupełnie tak, że całość republikańskiego elektoratu jest gotowa głosować na Donalda Trumpa - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Marek Szopski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Sondaże pokazują wyraźną przewagę Donalda Trumpa. Jeśli Halley przegra w większości stanów, będzie poddana silnej presji swojej partii, by wycofać się z dalszej walki o nominację.
"Donald Trump nie może być wykluczony z wyborów"
Były prezydent USA nie może być wykluczony ze startu w wyborach bez uprzedniej decyzji Kongresu - orzekł w poniedziałek Sąd Najwyższy USA, unieważniając decyzję władz Kolorado, Illinois i New Hampshire o wykluczeniu Trumpa z prawyborów ze względu na udział w powstaniu przeciwko państwu.
W wydanym jednomyślnie wyroku dziewiątka sędziów uznała, że 14. poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych pozwala władzom stanowym dyskwalifikować kandydatów ubiegających się o urzędy stanowe, lecz nie federalne. - Rzecz polega na tym, że Art. 3 w 14. poprawce w zasadzie twierdzi, że osoby, które brały udział w działaniach przeciwko państwu jako pewnej organizacji, nie powinny, czyli nie mogą startować w wyborach - podkreśla gość Jedynki.
- Najnowsze próby opisania tej sytuacji mówią o afektywnej polaryzacji, czyli że tak naprawdę to są w tej chwili kwestie natury emocjonalno-tożsamościowej, a nie pewnego politycznego wyboru czy wyboru co do tego, co jest bardziej dla mnie czy dla społeczeństwa opłacalne - dodaje ekspert.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Na wodach Zatoki Adeńskiej zatonął statek, który 18 lutego został ostrzelany przez rebeliantów z jemeńskiej organizacji terrorystycznej Huti. Zatopienie masowca zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Eksperci podkreślają, że separatyści doprowadzili do katastrofy środowiskowej. Statek Rubymar transportował na swoim pokładzie 21 tys. ton nawozów sztucznych. Więcej w materiale Macieja Jastrzębskiego.
- Stan wyjątkowy, godzina policyjna i ogromny chaos w państwie – tak wygląda sytuacja na jednej z karaibskich wysp – Haiti. Popularny turystycznie kierunek aktualnie jest jednym z bardziej niebezpieczniejszych. Wszystko za sprawą walki gangów z policją i ucieczki tysięcy przestępców osadzonych w więzieniach. Rząd Haiti desperacko próbuje opanować sytuację, a ta z dnia na dzień staje się coraz bardziej poważna. Rozmowa z dr Joanną Gocłowską-Bolek, latynoamerykanistką z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Komisja Europejska ma przedstawić strategię dotyczącą obronności. O mobilizację ws. "konkretnego" finansowania projektów zbrojeniowych w Unii Europejskiej zaapelowały we wspólnym liście Polska, Francja i Estonia. Warszawa, Paryż i Tallin wskazały m.in. na zwiększenie unijnego przemysłu obronnego, zwiększenie zapasów amunicji, i kluczowych systemów uzbrojenia. Jaka będzie unijna strategia obronnościowa? Rozmowa z - prof. Markiem Pietrasiem z UMCS w Lublinie.
- Niemieckie ministerstwo obrony narodowej bada sprawę wycieku rozmowy oficerów Luftwaffe (niemieckich sił powietrznych). Ujawnione fragmenty dotyczą wojny na Ukrainie i przekazywania rakiet Taurus. Zostały one opublikowane przez Rosjan. Więcej w materiale A. Górczewskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Marek Szopski (UW), dr Joanna Gocławska-Bolek (UW), prof. Marek Pietraś (UMCS w Lublinie)
Data emisji: 5.03.2024
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans/wmkor